SAS – 20 lat w Poznaniu

archiwum SAS

W październiku tego roku Skandynawskie Linie Lotnicze SAS obchodzą dwudziestą rocznicę swojej obecności w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Biuro SAS w stolicy Wielkopolski zostało otwarte w dniu pierwszego rejsu przewoźnika w Poznaniu – 30 października 1995 roku i od tego czasu służy pasażerom korzystającym z połączeń SAS przez Kopenhagę do Skandynawii, innych miast Europy, Azji i USA.

Do tej pory lotniskowe biuro SAS pozostaje jednym z nielicznych otwartych przez linie operujące do tego miasta, którego działanie jest doceniane przez pasażerów.

Beata Ryglewicz, kierownik biura SAS w Poznaniu, powiedziała: „Decyzja o wejściu na rynek poznański była pionierska, podobnie jak i wiele wcześniejszych działań. Jednakże przekonał nas potencjał biznesowy Poznania. Z naszego połączenia bardzo chętnie korzystają Skandynawowie, ale cieszy nas fakt, iż równie chętnie latają z nami Wielkopolanie, doceniając standard obsługi SAS oraz oferowane możliwości przesiadkowe przede wszystkim do krajów skandynawskich, ale również do innych miast europejskich oraz wybranych w USA i Azji.”

Początkowo połączenie SAS w Poznaniu obsługiwały niewielkie, 46-miejscowe maszyny Fokker-50. Przez pierwsze 12 miesięcy SAS oferował 3 rejsy tygodniowo. Od początku trasa cieszyła się dużą popularnością i dlatego wkrótce ilość połączeń wzrosła do 7 tygodniowo a następnie SAS realizował ich już 14 w ciągu tygodnia. W roku 2000 przewoźnik wprowadził na swojej trasie z Poznania nowe, 72-miejscowe samoloty typu Dash Q-400.
W ciągu ostatnich 20 lat SAS okresowo często wprowadzał zamiennie większe samoloty typu MD-80, Airbus 320 lub Boeing 737 – głównie w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie w czasie trwania imprez targowych lub znaczących wydarzeń w życiu Poznania – np. podczas konferencji klimatycznej ONZ w 2008 roku, czy mistrzostw EURO 2012.

Od 2008 roku trasę obsługiwały samoloty CRJ 200, a od wiosny 2015 – CRJ 900 oraz ATR 72, przy czym przez ostatnie kilka lat SAS oferował 2-3 połączenia dziennie do Kopenhagi.

Aktualnie pasażerowie podróżujący liniami SAS z Poznania mają do dyspozycji 12 bezpośrednich połączeń tygodniowo do Kopenhagi: dwa dziennie od poniedziałku do piątku oraz po jednym w sobotę i niedzielę. Dzięki porannym wczesnym wylotom oraz późnym powrotom pasażerowie mają możliwość podróży do i z miast w Skandynawii (np. Sztokholmu, Oslo, Helsinek, Bergen czy Stavanger) i Europie (np. Brukseli, Zurychu, Genewy, Paryża, Dusseldorfu, Hamburga, Amsterdamu, Birmingham, Manchesteru czy Aberdeen) nawet w ciągu jednego dnia. Rejsy obsługiwane są obecnie przez samoloty ATR 72 zabierające na pokład 70 osób.

Wanda Brociek, dyrektor SAS na Polskę, skomentowała: „Bardzo cieszymy się z naszej już 20–letniej obecności w Poznaniu i ogromnie dziękujemy za zaufanie jakim od lat obdarzają nas pasażerowie korzystający z połączenia do Kopenhagi. Jednocześnie niezwykle ważna jest dla nas dobra długoletnia współpraca z poznańskim portem lotniczym. SAS nieustannie pracuje nad ofertą i serwisem, aby jeszcze lepiej służyć pasażerom korzystającym z usług SAS w Poznaniu. Dbamy, by nasi pasażerowie dolecieli na czas – jesteśmy drugą najbardziej punktualną dużą linią lotniczą na świecie*”.