Saksonia – kraj na miarę światową

Caspar David Friedrich_Oybin_Burg_Kloster_9 (c) TMGS_CzechVibes
Fot. Caspar David Friedrich, Oybin, Burg, Kloster, TMGS CzechVibes

Od lat Saksonia jest uważana za jeden z najciekawszych w Europie kierunków podróży kulturowych, turystyki miejskiej, a także turystyki aktywnej i wyjazdów rodzinnych. Saksonia cieszy się też niezmiennie ogromnym zainteresowanie polskich turystów. 

Bez wątpienia rok 2023 można uznać za rekordowy, bowiem w okresie od stycznia do maja Saksonię odwiedziło o 50 proc. więcej turystów z Polski niż w tym samym okresie roku 2022, a także więcej niż w uważanym za wyjątkowo dobry dla turystyki, przedpandemicznym roku 2019. Saksończycy nie spoczywają na laurach i już przygotowali wyjątkowy program atrakcji dla polskich turystów na koniec tego roku i na rok 2024.

Fot. Dresden Silhouette

Drezno

Odwiedzających Drezno jeszcze w tym roku zapraszamy na Zamek Rezydencyjny, gdzie  właśnie zakończono odrestaurowywanie monumentalnego, liczącego 19 metrów wysokości i 5,70 metra szerokości, XVI-wiecznego fresku zdobiącego Duży Dziedziniec Zamkowy. To jeden z największych fresków na północ od Alp.

Rok 2024 to rok jubileuszu 250. rocznicy urodzin najważniejszego pejzażysty niemieckiego romantyzmu, Caspara Davida Friedricha. Temu artyście poświęcone będą dwie wyjątkowo interesujące wystawy. Pierwsza to ekspozycja w drezdeńskim Albertinum, gdzie będzie można obejrzeć obrazy z kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie /SKD/ oraz dzieła wypożyczone z galerii w Madrycie, Pradze, Berlinie, Hamburgu i Wiedniu. Druga to wystawa w Gabinecie Miedziorytów /Kupferstich-Kabinett/ ze zbiorów własnych SKD. Obie będzie można zwiedzać od 24 sierpnia 2024 roku.

Interesujące informacje o artyście i wydarzeniach związanych z jego jubileuszem można znaleźć na stronie  https://visitsaxony.com/caspar-david-friedrich.

Oczywiście w kalendarzu wydarzeń na rok 2024 jest jeszcze wiele innych atrakcji, które powinny zainteresować biura podróży i turystów indywidualnych.

Leipzig_Augustusplatz with opera© PK Fotografie (10)
Fot. Leipzig, Augustusplatz with opera© PK Fotografie

Lipsk

Bogatą ofertę kulturalną zaprezentuje w przyszłym roku Lipsk. Do najciekawszych wydarzeń należeć będą: Festiwal Bachfest Leipzig 2024, który odbędzie się w czerwcu (7-16.06), z udziałem pochodzących z całego świata i specjalizujących się w muzyce Bacha chórów, zespołów, które wykonają w oryginalnych miejscach działalności kompozytora kantaty z wielkiego „Rocznika chorałowego”.

Kolejne wydarzenie to Festiwal Operowy organizowany pod auspicjami słynnej, liczącej ponad 325 lat Opery Lipskiej. W tym roku poświęcony będzie tematyce tańca i pod hasłem „Lipsk tańczy” zaprezentuje publiczności od 21 do 29 czerwca różnorodne aspekty i formy sztuki baletowej i tanecznej. Inne ciekawe wydarzenia to Con spirito – Lipski Festiwal Muzyki Kameralnej. Międzynarodowe gwiazdy muzyki kameralnej stworzą tu prawdziwą festiwalową atmosferę, koncertując we wrześniu przez cały tydzień w miejscach o historycznym znaczeniu dla Lipska i wyróżnionych tytułem Europejskiego Dziedzictwa Kulturalnego

Lipsk w 2024 roku otwiera się nie tylko na melomanów i koneserów sztuki, będzie bowiem również jednym z dziesięciu miast gospodarzy UEFA EURO 2024. 17. Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej UEFA, które odbędą się w dniach od 14 czerwca do 14 lipca 2024 roku, będzie przyświecać hasło „United by Football – zjednoczeni w sercu Europy”. Na lipskiej RB Arena rozegrane zostaną łącznie trzy mecze rundy wstępnej i jeden mecz 1/8 finału. Miasto spodziewa się wielu kibiców z kraju i zagranicy i zaprasza fanów piłki nożnej.

Wine Festival Radebeul (c) Budgettraveller
Fot. Wine Festival Radebeul, Budgettraveller

Saksońskie wydarzenia cykliczne

W Saksonii odbywa się każdego roku wiele imprez cyklicznych, które cieszą się wielkim powodzeniem wśród turystów. Do najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych należą:

  • Drezdeński Festiwal Lokomotyw Parowych (13–14 kwietnia)
  • Parada Statków Saksońskiej Żeglugi Parowej – Drezno (1 maja)
  • Drezdeński Festiwal Muzyczny (9 maja–9 czerwca)
  • Międzynarodowy Festiwal Dixieland w Dreźnie (12–19 maja)
  • Dni Miasta Lipska (31 maja–2 czerwca)
  • Festiwal w Moritzburgu (2–18 sierpnia)
  • Dni Miasta w Dreźnie (16–18 sierpnia)
  • Dni Wina w Miśni i Radebeul (27–29 września)

Więcej informacji znajda Państwo  na stronach internetowych Saksońskiej Organizacji Promocji Turystyki /TMGS/: www.saksonia.pl; www.visitsaxony.com; podstronie dedykowanej biurom podróży www.visitsaxony.com/b2b oraz  w mediach społecznościowych.

Zapraszamy do Saksonii.

Artykuł sponsorowany