Sąd unieważnia grzywnę nałożoną na Ryanair przez węgierski Urząd Ochrony Konsumentów

fot. materiały prasowe

Ryanair przyjął orzeczenie Sądu Metropolitalnego w Budapeszcie, które unieważniło grzywnę w wysokości 763 tys. euro nałożoną przez węgierski Urząd Ochrony Konsumentów. W sierpniu 2022 roku linia lotnicza obciążyła konsumentów podatkiem od nadmiernego zysku w wysokości 10 euro na pasażera. Orzeczenie potwierdziło, że Ryanair ma prawo przenieść ten podatek na konsumentów zgodnie z prawem UE. Decyzja sądu uwzględniła również naruszenie praw proceduralnych linii lotniczej.

W wydanym w zeszłym tygodniu orzeczeniu Sąd Metropolitalny w Budapeszcie unieważnił tę grzywnę i potwierdził, że Ryanair może zgodnie z prawem przenieść ten podatek na konsumentów, a prawa proceduralne Ryanaira zostały w opinii Sądu naruszone. Prawo UE gwarantuje wszystkim liniom lotniczym swobodę ustalania cen i nakładania na konsumentów podatków z mocą wsteczną.

“Z zadowoleniem przyjmujemy orzeczenie węgierskich sądów, które właściwie odzwierciedla prawo UE, gwarantujące liniom lotniczym swobodę ustalania cen i nakładania podatków z mocą wsteczną, nawet w przypadkach takich jak ten, w którym nie było podstaw prawnych do wprowadzenia przez węgierski rząd fikcyjnego podatku od nadwyżki zysków w wysokości 10 euro od pasażera odlatującego, w czasie, gdy wszystkie linie lotnicze w UE traciły pieniądze z powodu Covid” – powiedział Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira ds. regulacyjnych i prawnych.

„Ryanair uważa, że ta węgierska grzywna CPA była motywowana politycznie i wzywa minister sprawiedliwości Judit Vargę do przeprosin za jej post na Facebooku, w którym z zadowoleniem przyjęła nałożenie tej politycznie motywowanej, ale niesłusznej grzywny, która została teraz unieważniona przez węgierskie sądy. Ryanair nadal inwestuje na Węgrzech i oferuje tanie podróże lotnicze do/z Węgier zarówno dla węgierskich obywateli, jak i turystów. Jasność zapewniona przez wyrok węgierskiego sądu pomoże nam nadal inwestować i rozwijać nasz ruch na Węgrzech z korzyścią dla węgierskich obywateli, ich rodzin i węgierskiej branży turystycznej” – dodał Juliusz Komorek.

Wyższe ceny biletów i silne ożywienie ruchu w Ryanair. Zysk w wysokości 1,43 mld euro