Rzeźby lodowe na Hrebienku w Tatrach Wysokich

Marek Hajkovsky

Trzy dni zawodów, 45 ton zużytego lodu, 9 zespołów, koncerty i mnóstwo gości – tak wyglądały na Hrebienku w Tatrach Wysokich piąte mistrzostwa rzeźbiarzy lodowych TATRY ICE MASTER.

W tym roku w nieoficjalnych mistrzostwach świata w rzeźbiarstwie lodowym wzięły udział zespoły ze Słowacji, Polski, Rosji, Holandii, Finlandii, Węgier, Walii, Czech i Austrii.

Andrea Žigová, dyrektorka regionalnej organizacji ruchu turystycznego regionu Vysoké Tatry, powiedziała: “Termin zawodów był w tym roku przesunięty o dwa tygodnie wcześniej, głównie po to, by wykorzystać tradycyjnie lepszą pogodę na początku miesiąca. Mieliśmy szczęście, pogoda dopisała i była idealna do prac lodowych. Dzięki temu powstały unikalne dzieła, które będą podziwiane przez tatrzańskich gości przez najbliższe tygodnie.”

Uczestnicy zawodów zużyli 45 ton lodu w 360 blokach. Mieli do wykonania trzy zadania, na które mieli codziennie czas od 8:30 do 16:30. Ich praca codziennie oceniało jury, ale i goście. Jury brało pod uwagę technikę rzeźbiarzy, techniczne trudności, wymiary rzeźby, symetrię, zgodę z tematem pracy i detale. Oddzielnym kryterium była kreatywność i wyobraźnia artystów.
W piątek tematem mistrzostw była “Światowa architektura”. Zwycięzca zostali Finowie, Kimm Frostih i Juus Pastanen, drugie miejsce zajęli Polacy (Mur Chiński) a trzecie – Słowacy (Adam Bakoš i Filip Lysek), którzy w piątek zdobyli też nagrodę publiczności.
W sobotę w wolnym temacie najlepszy okazał się żeński zespół z Austrii – Marina Hatzl a Kilian van del Velden, które pokazały walkę serca z rozumem. Austriaczki zdobyły także nagrodę publiczności. Drugie miejsce zajął zespół z Rosji, trzecie drużyna z Walii.
Tematem niedzielnych zawodów były Mity i legendy. Tym razem wygrali Rosjanie, przed Polakami (Koń Trojański) i Austriaczkami. Publiczność nagrodziła swoją nagrodę zespół z Holandii.
Zawodowm towarzyszyły liczne imprezy, w tym wieczorne koncerty Petra Lipu, zespołu Celeste Buckingham i zespołu The Backwards.

Andrea Žigová dodała: “Rzeźby z pierwszych dwóch dni zawodów będa możliwe do obejrzenia tak długo, jak pozwoli na to pogoda. Rzeźby z trzeciego dnia stoją w klimatyzowanej kopule na Hrebienku i będa do ogladania aż do Wielkanocy w godzinach 9:00 – 18:30.”