Ryanair skarży się do UE na strajki kontrolerów

archiwum Ryanair'a

Linia lotnicza Ryanair wezwała Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych kroków w celu uchronienia tysięcy europejskich klientów, których plany podróży mogą zostać zakłócone, a loty odwołane przez niewielką grupę kontrolerów ruchu lotniczego (ATC).

To już czwarty strajk na przestrzeni ostatnich 6 tygodni, a 44. w ciągu 7 lat. Ryanair z przykrością informuje, iż został zmuszony do odwołania ponad 100 lotów w czwartek (28 kwietnia), możliwe są również opóźnienia lotów.
Według Ryanair’a strajk po raz kolejny rujnuje plany wyjazdowe turystów z wielu krajów, których podróż odbywa się na trasach do Wielkiej Brytanii, Hiszpani, Włoch czy Irlandii, których loty nawet nie rozpoczynają ani nie kończą się we Francji.
Ryanair i inne europejskie linie lotnicze wezwały Komisję Europejską do natychmiastowego wprowadzenia prostego rozwiązania:
a. zakazania prawa do strajku kontrolerom przestrzeni powietrznej ATC i zagwarantowania im możliwości zgłaszania roszczenia w drodze mediacji lub wiążącego arbitrażu
b. umożliwienia kontrolerom ruchu lotniczego z innych krajów europejskich zarządzania francuską przestrzenią powietrzną w czasie strajków francuskiego ATC
Ryanair sugeruje swoim klientom podróżującym w czwartek 28 kwietnia sprawdzenie status swojego lotu na stronie internetowej przewoźnika, prosząc jednocześnie wszystkich poszkodowanych o podpisanie petycji internetowej, która po uzyskaniu miliona podpisów zostanie przedłożona Komisji Europejskiej.

Kenny Jacobs z Ryanaira powiedział: „To wstyd, że plany wyjazdowe europejskich konsumentów po raz kolejny są przerywane, a loty odwoływane z egoistycznych pobudek związkowców ATC. Prosimy również o złożenie podpisu na , www.KeepEuropesSkiesOpen.com. Ubolewamy i zastanawiamy się ile jeszcze lotów musi zostać odwolanych, aby Komisja Europejska i Parlament Europejski podjęły działania na rzecz ochrony praw Europejczyków, których plany podróży są stale zakłócane.”