Ryanair przeciwko strajkującym kontrolerom francuskim

archiwum Ryanair'a

Linia lotnicza Ryanair wezwała wczoraj Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych kroków przeciwko francuskich związkom zawodowym kontrolerów ruchu lotniczego ATC, które zapowiedziały kolejne 4 dni strajków w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Według przedsatwicieli przewoźnika ponad 70 lotów zaplanowanych na 26 maja do/z Francji zostało odwołanych, możliwe są także opóznienia w ruchu lotniczym. W swoim komunikacie Ryanair podkreśla, że to już 47. strajk od 2009 roku i 6. w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
Francuskie ATC zapowiedziało kolejne strajki na 3, 4 oraz 5 czerwca, oznacza to odwołanie tysięcy lotów w całej Europie i zaklócenia podróży milionów pasażerów.
Ryanair i inne europejskie linie lotnicze wezwały Komisję Europejską do natychmiastowego wprowadzenia prostego rozwiązania:
Zakazania prawa do strajku kontrolerom przestrzeni powietrznej ATC i zagwarantowania im możliwości zgłaszania roszczenia w drodze mediacji lub wiążącego arbitrażu .
Umożliwienia kontrolerom ruchu lotniczego z innych krajów europejskich zarządzania francuską przestrzenią powietrzną w czasie strajków francuskiego ATC
Ryanair prosi wszystkich poszkodowanych o podpisanie petycji internetowej, która po uzyskaniu miliona podpisów zostanie przedłożona Komisji Europejskiej.

Kenny Jacobs z Ryanaira powiedział: „To nie do wiary, że francuskie ATC może ogłosić kolejne 4 dni straju , a plany wyjazdowe europejskich konsumentów po raz kolejny są przerywane, a loty odwoływane z egoistycznych pobudek związkowców ATC. Prosimy również o złożenie podpisu na www.KeepEuropesSkiesOpen.com. Ubolewamy i zastanawiamy się ile jeszcze lotów musi zostać odwolanych, aby Komisja Europejska i Parlament Europejski podjęły działania na rzecz ochrony praw Europejczyków, których plany podróży są stale zakłócane. Zamierzamy złożyć petycję na ręcę Komisji Europejskiej, jak tylko zyska ona milion podpisów.”