Ruch lotniczy rośnie wolniej

archiwum Boeinga

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło wyniki dotyczące ruchu pasażerskiego w kwietniu tego roku. Wskaźnik popytu RPK (revenue passenger kilometers) wyniósł 4,6 proc. i był najniższy do stycznia 2015 roku. Całkowita liczba oferowanych miejsc (ASK – wskaźnik określający iloczyn ilości dostępnych miejsc w samolotach i długości przelotu w kilometrach) wzrosła w kwietniu o 4,9 proc., dochodząc do 79,1 proc.
Prezes IATA, Tony Tyle, powiedział: “Negatywne efekty zamachu terrorystycznego na lotnisku w Brukseli widac jeszcze w kwietniu. Szacujemy, że wzrsot ruchu lotniczego w kwietniu mógłby wynieśc ok. 5 proc. Jednak prognozy długoterminowe są optymistyczne.”
Ruch pasażerski na świecie w kwietniu wzrósł o 4,8 proc., w porównaniu z kwietniem 2015 roku. To najmniejszy wzrost od dwóch lat
W Europie popyt wzrósł o 1,8 proc., zaś obłożenie do 80,2 proc (największe wśród regionów).
W rejonie Azji i Pacyfiku, ruch lotniczy wzrósł o 6,4 proc,. a obłożenie osiągnęło 77,3 proc.
W Ameryce Północnej, ruch lotniczy o 1,1 proc., obłożenie doszło do 78,3 proc.
Na Bliskim Wschodzie, ruch lotniczył o 12,7 proc., a obłożenie osiągnęło 75,6 proc.
W Ameryce Łacińskiej, ruch lotniczy o 3,1 proc., obłożenie wyniosło 7,7 proc.
W Afryce, ruch lotniczy wzrósł o 9,9 proc., obłożenie zaś wyniosło 66,3 proc.
Jeśli chodzi o loty krajowe, to popyt na nie w czerwcu, w porównaniu do czerwca 2013 roku, wzrósł o 4,1 proc. Obłożenie samolotów na rejsach krajowych wyniosło 81,4 proc. Na wszystkich rynkach odnotowano wzrost, z wyjątkiem Brazylii, w które ruch lotniczy spadł o minus 12,1 proc.
Największy wzrost popytu zanotowano w Indiach – o 21,8 proc. proc. oraz Chinach – o 9,5 proc.