Ruch lotniczy na świecie – rekordowe obłożenie samolotów w lipcu

archiwum Airbusa

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło wyniki dotyczące ruchu pasażerskiego w lipcu tego roku. Wskaźnik popytu RPK (revenue passenger kilometers) był o 6,8 proc. wyższy niż w maju ubiegłego roku.

 

Całkowita liczba oferowanych miejsc (ASK – wskaźnik określający iloczyn ilości dostępnych miejsc w samolotach i długości przelotu w kilometrach) wzrosła we wrześniu o 6,1 proc., dochodząc do rekordowej wysokości 84,7 proc.

Prezes i dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac powiedział: “Wyniki lipcowe, zwłaszcza te mówiące o wykorzystaniu miejsc w samolotach, mówią nam, że apetyt na podróże lotnicze jest wciąz wielki. Na wzrost liczby podróżujących samolotami na pewno miał wpłym czynnik coraz niższych cen biletów.”

W Europie (26,5 proc. całego rynku) popyt wzrósł o 7,7 proc., zaś obłożenie do 88,5 proc (największe wśród regionów).
W rejonie Azji i Pacyfiku (32,8 proc.), popyt wzrósł o 8,4 proc,. a obłożenie osiągnęło 82 proc.
W Ameryce Północnej (23,7 proc.), popyt wzrósł o 4,5 proc., obłożenie doszło do 86,6 proc.
Na Bliskim Wschodzie (9,6 proc.), popyt wzrósł o 4,6 proc., a obłożenie osiągnęło 81,2 proc.
W Ameryce Łacińskiej (5,2 proc.), popyt wzrósł o 7,7 proc., obłożenie wyniosło 84,8 proc.
W Afryce (2,2 proc.), popyt wzrósł 5,9 proc., obłożenie zaś wyniosło 74,1 proc.

Jeśli chodzi o loty krajowe, to popyt na nie we wrześniu, w porównaniu do lipca 2015 roku, wzrósł o 7,9 proc. Obłożenie samolotów na rejsach krajowych wyniosło 85 proc. Wszystkie rynki odnotowały wzrost popytu, największy wzrost popytu zanotowano w Indiach – o 12,5 proc. oraz Chinach – o 15 proc.