Rozświetlony Wiedeń

Christian-Fuerthner

Dwa budynki muzeów w centrum Wiednia, Muzeum Historii Sztuki (KHM) oraz Muzeum Historii Naturalnej (NHM) w najbliższy weekend zostaną świetlone w ramach święta światła „Wiedeń świeci 2016”.

W wyniku olbrzymiego ubiegłorocznego sukcesu projektu „Wiedeń świeci”, kiedy to dwa bliźniacze budynki muzealne przy Maria-Theresien-Platz, będące dla wielu symbolem Wiednia, zatopiły się w morzu barw i świateł, zdecydowano o jego kontynuacji. Tegoroczny program zapowiada się jeszcze atrakcyjniej, organizatorzy przygotowali jeszcze więcej instalacji świetlnych oraz po raz pierwszy interaktywny mapping.
Spektakle świetlne „Wiedeń świeci 2016” zostaną zaprezentowane widzom począwszy od piątku, 21. do niedzieli 23. października, codziennie po zapadnięciu zmroku. Audiowizulany pokaz, który w roku ubiegłym przyciągnął ponad 70.000 wiedeńczyków i turystów to współgra projekcji video, slajdów, światła i dźwięku. Po raz pierwszy rolę sceny przy wykorzystaniu cyfrowej techniki 3D i video-mappingu obejmie budynek muzeum KHM. Budynek sąsiedniego muzeum NHM zostanie oświetlony pokazami slajdów. Projekcje świetlne na podłożu mają optycznie połączyć obydwa budynki, a jednocześnie uczynić widza częścią spektaklu. Na pobliskiej fontannie zaprezentowane zostaną mniejsze instalacje świetlne, które artystycznie i tematycznie nawiążą do tematu.

Pierwsza część inscenizacji video poświęcona będzie zwierzętom nocnym, projekcja zostanie zaprezentowana na fasadzie KHM. W drugiej części ożywione zostaną wybrane obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki pochodzące ze zbiorów muzeum. Inscenizacja na Maria-Theresien-Platz dla „Wiedeń świeci 2016” powstała we współpracy kolektywu Lichttapete z 4youreye ProjectionArt przy współudziale 33. Wydziału Wiedeńskiego Magistratu, który m. in. dba o to by skarby kultury austriackiej stolicy były odpowiednio wyeksponowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych ale ekologicznych technik świetlnych.