Rosnące zainteresowanie Portugalią i krajami luzofońskimi

Polsko-Portugalska Izba Handlowa przy współpracy z Turismo de Portugal zorganizowała 5. edycję warsztatów turystycznych dla polskich biur podróży, touroperatorów oraz firm z sektora MICE i FIT. Po roku przerwy była, to okazja do spotkania po raz kolejny kontrahentów z Portugalii i krajów portugalskojęzycznych.

Warsztaty turystyczne po przerwie

Portugalia staje się coraz bardziej atrakcyjną i coraz częściej wyróżnianą destynacją turystyczną na całym świecie. Polscy turyści także wybierają coraz częściej Portugalię na wakacje i przedłużone weekendy.

„Covid nie pokrzyżował nam planów. Nie wiedzieliśmy jaki będzie odzew firm portugalskich, ale dość szybko zaczęły się zgłaszać. Uważamy więc, iż portugalscy wystawcy dopisali w tym wyjątkowym czasie, tak samo jak polscy uczestnicy. Warszawski workshop organizowany na jesieni w połowie listopada wpisał się już w kalendarz zarówno dla naszych gości jak i biur podróży. Daje on możliwość bezpośredniego kontaktu  z portugalskimi kontrahentami. Ten rok dla Portugalii był trudny z powodu koronawirusa, ale tak naprawdę nigdy wcześniej w czasie obowiązujących wszędzie restrykcji nie była krajem zamkniętym” – mówi Ewa Waligórska Turismo de Portugal.

„Jest to już piąta edycja naszych warsztatów. Dwa lata temu dodaliśmy po raz pierwszy Pragę. Tam się takie warsztaty nie odbywają, a wydawało nam się, to interesujące. W tym roku odbyła się druga edycja warsztatów w Pradze. Wojciech Baczyński również potwierdza duże zainteresowanie tym miejsce. Początkowo warsztaty miały odbywać się tam co dwa lata, ale wygląda na to, że będą organizowane co roku. Natomiast w przyszłym roku chcemy zorganizować workshopy w Pradze, Poznaniu i Warszawie. Zainteresowanie tym wydarzeniem jest duże. Oczywiście Warszawa jest największym rynkiem. Większość naszych wystawców przyjeżdża do nas każdego roku, ale zawsze mamy też jakieś nowe firmy. W tej edycji mieliśmy 32 uczestników w tym firmy DMC, hotele i biura promocji” – dodaje Elżbieta Jura z Polsko Portugalskiej Izby Przemysłowo – Handlowej.

Kraje luzofońskie

Udział w wydarzeniu po raz kolejny wzięła Ambasada Brazylii. Pomimo, iż pandemia nie ustępuje, to zainteresowanie tą destynacją ciągle rośnie. Turyści przez cały czas mogą przyjechać do tego kraju, gdzie nie jest wymagane szczepienie.

„Zainteresowanie Polaków Brazylią nieustannie rośnie. Ogólnie widać wzrost zainteresowania egzotycznymi kierunkami. Brazylia przez cały ten trudny czas jest otwarta dla turystów. Nadal nie są wymagane szczepienia, a jedynie należy wykonać test. W tym momencie ilość zaszczepionych osób w Brazylii jest wyższa niż w Polsce, ponad 60 proc. społeczeństwa jest w pełni zaszczepiona. Zjawisko to postępuję, ponieważ Brazylia jest doświadczona w kampaniach związanych ze szczepieniami ze względu na choroby tropikalne. Dzięki temu posiadają oni duże zaufanie społeczne dla szczepionek” – powiedziała Magda Stefanowicz-Szczygielska z Ambasady Brazylii.

Sukces Madery

Madera cały czas jest otwarta dla przyjeżdżających. Polska została u nich czwartym rynkiem z największą ilością turystów jaka odwiedziła Maderę do sierpnia tego roku.

„W tym roku bardzo skorzystała Madera. Mieli jasną politykę wjazdu i zasad związanych z Covid-19. Respektowali od początku roku osoby zaszczepione. Każda zaszczepiona osoba mogła wjechać na Maderę bez dodatkowych procedur i testów. Oferowali także testowanie na miejscu dla osób niezaszczepionych i do tej pory można wykonać darmowy test na lotnisku. W tym roku Polska dla Madery według danych do sierpnia była czwartym rynkiem wysyłających tam turystów. To nasz duży sukces” – dodaje Ewa Waligórska.

Pomimo ciągłego zainteresowania polskiego rynku Portugalią wciąż jeszcze są miejsca, które nie dość dostatecznie lub wcale się nie promują podczas workshopów.

„Cieszę się, że jest tak wiele pięknych miejsc przede wszystkim Madera, która jest coraz bardziej popularna. Jednak w tej edycji również zabrakło mi informacji, ofert oraz partnerów z Azorów” – mówi Kinga Bielicka z biura PodniebnePodróże.pl

Workshop zakończył się loterią podczas, której zwycięzcy wygrali pobyty w Portugalii.