Rok 2015 rekordowy dla lotniska w Monachium

archiwum Munich Airport

Port lotniczy w Monachium obsłużył w 2015 roku po raz pierwszy w historii ponad 40 mln pasażerów.

Przez lotnisko w stolicy Bawarii przewinęło się prawie 41 mln pasażerów, to jest o 3 proc. więcej niż w roku 2014. Zanotowano ponad 380 tysięcy operacji lotniczych.

Michael Kerkloh, prezes zarządu monachijskiego lotniska powiedział: “Ruch pasażerski na całym świecie rośnie z roku na rok i wszystkie prognozy wskazują, że tak będzie i w następnych latach. W Monachium przewidujemy w tym roku znaczny wzrost liczby operacji lotniczych. Spodziewamy się, że w roku 2016 roku liczba ta wzrośnie o 4 proc. czyli ok. 15 tysięcy operacji lotniczych.”

Na dobry wynik lotniska miał wpływ także wysoki współczynnik obłożenia samolotów korzystających z Monachium – wyniósł on w ubiegłym roku 76,6 proc. wzrost w porównaniu do roku 2014 o 0,7 proc.
Silne przyrost ruchu pasażerskiego w Monachium w 2015 wynikł głównie ze wzrostu liczby pasażerów rejsów międzynarodowych – wyniosła ona ok. 6,5 mln (wzrost ponad 4 proc.). Liczba pasażerów z kierunków azjatyckich wzrosła o 7 proc. 3,1 mln pasażerów przyleciało z Azji a 3 mln z Ameryki Północnej. Liczba pasażerów na kierunkach europejskich wyniosła 28,4 mln, wzrost o 3 proc., zaś w ruchu krajowym – 9,6 mln (wzrost o 2,5 proc.). warto pamiętać, że wyniki lotniska w Monachium byłyby z pewnością lepsze, gdyby nie zeszłoroczne strajki – w ich wyniku odwołano operacji lotniczy, co oznacza stratę ok. 300 tysięcy pasażerów.