Rewitalizacja najstarszego portu w Dubaju.

archiwum DTCM

Firma Emaar przystąpiła do gruntownej rewitalizacji starej przystani. Otwarcie w 1972 r. pierwszego w Dubaju nowoczesnego Portu Rashid było początkiem dynamicznego rozwoju miasta.

Powstający port będzie uzupełnieniem istniejącego Terminalu Rejsowego im. Hamdana bin Mohammeda. Został on oddany do użytku w 2014 r. i przez 5 lat obsłużył 2,3 miliona pasażerów (w latach 2014-2018 liczba pasażerów wzrosła o 172 proc.). Oferuje on wiele nowoczesnych udogodnień, takich jak 24-godzinny serwis, odprawę celną bezpośrednio z nabrzeża, punkty handlowe, przechowalnię oraz dostęp do bezpłatnego Wi-Fi na całym terminalu.

W nowym porcie Mina Rashid planowanych jest ponad 430 miejsc dla jachtów, w których również będą mogły cumować największe jachty świata.

Budowa tak ogromnego obiektu pozwoli na jeszcze szybszy rozwój turystyki jachtowej w Dubaju (obecny wzrost turystyki jachtowej to 17 proc. w skali roku).

Port Rashid jest położony w odległości 15 minut od międzynarodowego lotniska i 20 minut od historycznego centrum oraz Dubai Creek Harbor. Na jego terenie będą zlokalizowane między innymi The Dubai Mall by the Sea – nowoczesne centrum handlowo-wypoczynkowe, klub jachtowy, piaszczysta plaża o powierzchni prawie 13 tysięcy metrów kwadratowych oraz najdłuższy basen w Dubaju.

Niedługo deweloper Emaar rozpocznie sprzedaż 1, 2 i 3-pokojowych apartamentów, powstających w nowobudowanym kompleksie Sirdhany, położonym na terenie przystani. Apartamenty z błyszczącymi szklanymi fasadami i przeszklonymi ścianami będą oferowały wspaniałe widoki na nabrzeże oraz centrum Dubaju.

Sułtan Ahmed Bin Sulayem, dyrektor generalny DP World oraz przewodniczący portów Customs&Free Zone Corporation, podkreślił: “Firma P&O Marinas chce wspierać rozwój gospodarczy Dubaju poprzez dywersyfikację gospodarki i wspieranie rozwoju różnych jej sektorów, w tym handlu i turystyki. Rozwój Miny Rashid wzmocni pozycję Dubaju jako głównego węzła wycieczkowego na Bliskim Wschodzie oraz przyczyni się do jeszcze większego rozwoju turystyki w mieście.”