Relaks po bułgarsku, czyli wina, spa i wellness

fot. WS

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Melnika, tuż w pobliżu greckiej granicy położony jest resort Zornitza Family Estate Relais & Châteaux. Niewielki butikowy hotel zlokalizowany wśród winnic wywołuje duże wrażenie na przyjeżdżających tam turystach. Drugim równie imponującym obiektem, który oferuje niezapomniane doznania, jest kompleks Starosel.

W obydwu hotelach można skorzystać z bogatego zaplecza spa i wellness, a także udać się do urokliwych winnic oraz skosztować lokalnych win.

Toskański klimat w Zornitza Family Estate

Zornitza Family Estate leży wśród wzgórz i winnic południowej Bułgarii. Obszar ten znany jest z czystości powietrza, a jego wulkaniczne pochodzenie obdarzyło go żyznymi glebami, leczniczym błotem uzdrowiskowym i naturalną wodą mineralną.

fot. WS

Obiekt oferuje doskonałą atmosferę na spędzenie wakacji. Rustykalne budynki z drewnianymi belkami, czerwonymi cegłami i artystycznym wystrojem, przypominającym styl toskański. Dziewięć przestronnych apartamentów jest indywidualnie zaprojektowanych, a każdy z nich posiada duży taras. Sześć willi oferuje jeszcze więcej przestrzeni z częścią wypoczynkową i kominkiem, zapewniając najwyższy poziom komfortu w chłodniejszych miesiącach.

fot. WS

Szef kuchni Vesselin Kalev dobrze zna i podziela wartości Relais & Châteaux. Nieustannie rozpowszechnia swoją filozofię, że nowoczesna kuchnia jest zbudowana na tradycyjnych recepturach z wykorzystaniem lokalnych ekologicznych produktach. Z niezwykłą starannością uprawiane są ekologiczne zioła, owoce i warzywa. Produkowany jest tam również miód, przetwory i trufle – te ostatnie są owocem rozległego programu sadzenia drzew. Właściciel włączył również pięć hektarów nowych winorośli do wysokiej jakości produkcji małoseryjnej, a winogrona są zbierane ręcznie i tłoczone na miejscu.

fot. WS

Dzięki bogatemu dziedzictwu winiarskiemu nie można przegapić rozległych winnic w Zornitza, rozsianych po pagórkowatym krajobrazie, gdzie winobranie odbywa się ręcznie od połowy sierpnia do końca października. Oczywiście warto też udać się degustację wina, które powstało z jednej z 18 klasycznych odmian czerwonych winogron.

Warto też poświęcić czas na odpoczynek w Zoma Spa z 20-metrowym krytym basenem termalnym, basenem zewnętrznym, sauną i łaźnią parową, a także gabinetami zabiegowymi i miejscami do relaksu. Oprócz kąpieli w wodach morskich i mineralnych oraz masażów osoby poszukujące większej aktywności znajdą tam przestronną salę fitness, z której roztacza się widok na góry. Po wszystkim można udać się na spacer do eko farmy znajdującej się na terenie obiektu.

Starożytna tracka świątynia jako kompleks wina i spa

Pomiędzy Sofią a miastem Płowdiw znajduje się kompleks Starosel. Już od V-VI wieku p.n.e. starożytni Trakowie wyrabiali i pili wino, a podczas przeprowadzonych badań archeologicznych w rejonie Starosel w Bułgarii znaleziono różne naczynia i sprzęty do produkcji wina. Między innymi właśnie dzięki temu, to miejsce przyciąga turystów swoją autentycznością.

fot. WS

Kompleks Starosel oferuje swoim gościom przede wszystkim spektakularne widoki, dania z lokalnej kuchni, a także nagradzane wina oraz wyjątkowe poczucie spokoju, komfortu i relaksu. Cały obiekt został urządzony w tradycyjnym bułgarskim stylu, z wykorzystaniem naturalnych surowców m.in. drewna, kamienia i wełny. Na miejscu znajduje się winiarnia, która została zbudowana w 2005 roku.

Zakład produkcyjny ma roczną zdolność przetwarzania 1000 ton winogron i posiada unikalną dla Bułgarii technologię produkcji, jak również nowoczesny sprzęt do fermentacji oraz selekcji winogron. Technolodzy i winiarze z należytą starannością kontynuują tradycję starożytnych Traków, którzy pozostawili po sobie dar w postaci sztuki wytwarzania i picia wina.

fot. WS

Winnica “Starosel” jest dumna z posiadania wyjątkowej świątyni, która niegdyś służyła jako miejsce duchowe do odprawiania ceremonii ślubnych i magicznych rytuałów. Obecnie, to miejsce służy jako sala degustacyjna. Wyjątkowa atmosfera i akustyka wraz z możliwością skosztowania różnych win potrafią wywołać błogi nastrój.

fot. WS

W obiekcie można również skorzystać z usług winnego spa m.in. terapii winnych, zabiegów spa z wykorzystaniem pestek i oleju winogron, czy też błota winnego. Jedną z ciekawszych stosowanych terapii jest kąpiel w beczce wypełnionej wodą mineralną i naturalnym ekstraktem z wina, która ma na celu spowalniać proces starzenia się skóry.

Płowdiw – miasto na siedmiu wzgórzach