Rejestry turystyczne w nowej odsłonie. Rusza strona turystyka.gov.pl i aplikacja TurystykaApp

Jarosław Gowin turystyka.gov.pl
Jarosław Gowin na konferencji poświęconej premierze strony turystyka.gov.pl / fot. Facebook

Uruchomiona przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii nowa strona turystyka.gov.pl ma ułatwić poruszanie się po zasobach rejestrów przedsiębiorców turystycznych i dać użytkownikom nowe możliwości, m.in. wyszukiwanie hoteli znajdujących się w pobliżu konkretnych urzędów czy atrakcji. Zostanie też uzupełniona o informacje o obiektach noclegowych, pochodzące z rejestrów gminnych.

„Chcemy, aby osoby korzystające z usług turystycznych w naszym kraju miały dostęp do wiarygodnych źródeł informacji. Rozwiązania zastosowane na portalu turystyka.gov.pl pomogą dostarczyć zweryfikowanych i aktualnych informacji o podmiotach turystycznych działających w Polsce. Będzie tam można wyszukać hotel, organizatora turystyki, znajduje się tam również wykaz przewodników górskich oraz organizatorów szkoły robiących kursy dla kandydatów na takich przewodników” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji w Ministerstwie Rozwoju.

Informacje o obiektach noclegowych w jednym miejscu

„Pojawienie się portalu turystyka.gov.pl jest rozpoczęciem pewnej drogi do stworzenia kompendium turystycznego, wspólnie z samorządowcami. Na tę chwilę mamy w nim hotele, organizatorów turystyki, przewodników górskich. W późniejszym czasie chcemy dodać do niego obiekty noclegowe z rejestrów gminnych” – dodał Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

„Turystyka.gov.pl to miejsce, w którym możemy sprawdzić przedsiębiorców turystycznych, w tym każdy obiekt hotelarski w Polsce. Strona daje możliwość wyznaczenia trasy podróży, a także wyszukania obiektów hotelowych znajdujących się w pobliżu sądu czy urzędu. Można sprawdzić, które obiekty hotelarskie realizują bon turystyczny, wyszukać atrakcje znajdujące się w okolicy. Strona daje też możliwość zapoznania się ze statystykami, generowanymi na podstawie rejestrów, w sposób przystępny” – powiedział Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Aplikacja mobilna: skieruj telefon w kierunku hotelu i sprawdź go w rejestrze

Strona ma cztery wersje językowe, od 19 lipca ruszy możliwość pobrania aplikacji mobilnej TurystykaApp, dającej możliwość zapoznania się z informacjami z pochodzącymi z rejestrów przedsiębiorców turystycznych.

„Gdy znajdę się w pobliżu obiektu i nakieruję swój smartfon na ten hotel, a będzie on znajdował się w rejestrze, dostanę komplet informacji na jego temat” – powiedział Dominik Borek.

Rejestry gminne przeniesione do centrali jeszcze w 2021

W odpowiedzi na pytanie ze strony redakcji WaszaTurystyka.pl Andrzej Gut-Mostowy poinformował, że obecnie trwa budowanie rejestrów na poziomie gmin i weryfikacji obiektów znajdujących się obecnie w tych rejestrach.

Jak wyjaśnił Dominik Borek, już obecnie system stworzony przez ministerstwo daje gminom możliwość wprowadzania do centralnej bazy informacji o obiektach noclegowych znajdujących się w prowadzonym przez nie rejestrze.

„Dajemy bezpłatną możliwość prowadzenia gminnych ewidencji w naszym systemie. Zakładamy, że do końca roku ewidencja centralna napełni się informacjami pochodzącymi z gmin. Widać było podczas prac, że zainteresowanie z ich strony jest bardzo duże, okazywano je podczas wspólnie prowadzonych testów rejestru” – dodał Dominik Borek.

Bon turystyczny zachęcił do wyjścia z szarej strefy

„Jeśli chodzi o wychodzenie obiektów noclegowych z szarej strefy, obserwujemy ruch w dobrym kierunku. W jednej z podhalańskich gmin w ciągu roku zaobserwowano 20 proc. wzrost liczby zarejestrowanych obiektów noclegowych. Nie jest to czas na inwestycję, więc mamy podstawy przypuszczać, że są to właśnie przedsiębiorcy opuszczający szarą strefę. Według słów wójta tej gminy, jest to w 100 proc. skutek bonu turystycznego. Rodziny mogą płacić tym bonem tylko w obiektach zarejestrowanych w gminie. A więc dodatkowym efektem bonu jest wzrost o 20 proc. wychodzenia przez obiekty z szarej strefy” – dodał Andrzej Gut-Mostowy.

Według Dominika Borka, efekt bonu jest widoczny również u organizatorów turystyki. Widoczny jest wzrost o 20 proc. liczby rejestracji takich podmiotów, co oznacza właśnie proces wychodzenia z szarej strefy.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center