Rawenna – skarbnica sztuki, historii i kultury

Ravenna /fot. WS

Rawenna to niewielkie miasto znajdujące się we wschodniej części regionu Emilia Romagna, w północnej części Włoch. To miejsce pełne historii i kultury, a słynie jako miasto mozaiki. Osiem znajdujących się tam zabytków paleo-chrześcijańskich i bizantyjskich zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak mimo bogactwa Rawenny wybiera się tu znacznie mniej turystów niż do Florencji czy Wenecji.

Sam region Emilia Romagna jest znany na całym świecie z kilku rzeczy, np. słynie z szybkich samochodów takich jak Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani, które pochodzą z Modeny. Z Emilia Romagna wywodzą się też niektóre kultowe włoskie potrawy. Region jest ojczyzną sosu ragu (znanego jako bolognese), szynki parmeńskiej, lasagne, tradycyjnego octu balsamicznego oraz sera Parmigiano-Reggiano.

Rawenna wraz z Rimini to dwa największe miasta w Romanii i oba pochodzą z czasów rzymskich. W rzeczywistości Rawenna między V i VIII wiekiem była stolicą Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, króla Gotów Teodoryka oraz Cesarstwa Bizantyjskiego w Europie. W rezultacie miasto stało się mieszanką bizantyjskich mozaik i rzymskiej architektury, a wiele zabytków zachowało się w doskonałym stanie.

Bazylika San Vitale /fot. WS

Zabytkowe bazyliki

Wśród wielu zabytków znajdujących się w Rawennie, aż osiem zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z powodów, który zachęca turystów do odwiedzenia tego miasta.

Jednym z takich miejsc jest majestatyczna bazylika San Vitale. To przykład chrześcijańskiej sztuki bizantyjskiej ze spektakularnymi mozaikami zdobiącymi sufit. Chociaż budynek z zewnątrz wygląda jak wiele innych kościołów, to w środku zachwyca najwyższym poziomem artystycznym osiągniętym przez późną sztukę rzymską.

Bazylika San Vitale /fot. WS

Inne bazyliki, które warto zobaczyć to Basilica di Sant’Apollinare i Basilica di San Francesco. Obie mają duże znaczenie kulturowe i historyczne. Basilica di Sant’Apollinare została zbudowana została przez Teodoryka na początku VI wieku.

Grób Dantego

Natomiast w Basilica di San Francesco pod ołtarzem znajduje się ukryta, zatopiona krypta, która jest wypełniona złotymi rybkami. To właśnie w jej pobliżu można znaleźć grób poety i pisarza Dantego Alighieri. Jego najwybitniejszym dziełem jest Boska komedia uznana za arcydzieło literatury światowej.

fot. WS

Dante wybrał życie w Rawennie, mimo że urodził się we Florencji w 1318 roku. Po jego śmierci w 1321 roku papież Leon X zażądał, aby jego szczątki zostały przewiezione do Florencji. Zamiast tego odesłano pustą trumnę, a w międzyczasie kości Dantego zostały ukryte przez franciszkanów z Rawenny. Miejsce ukrycia zostało później zapomniane, a kości odnaleziono przypadkowo dopiero w 1865 roku podczas prac remontowych.

fot. WS

Najstarszy budynek w Rawennie

fot. WS

Baptysterium Neona (lub Ortodoksyjne) jest najstarszym budynkiem w Rawennie, który również jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Baptysterium Neona zostało wzniesione na przełomie między V a VI wiekiem n.e na planie ośmioboku. Początkowo baptysterium stanowiło aneks do katedry, która została rozebrana w XVIII wieku i wzniesiono na jej miejscu nowy kościół. Wewnątrz obiektu można podziwiać mozaiki przedstawiające m.in. rytuał chrztu z wizerunkiem Jezusa Chrystusa, obok którego stoi Jan Chrzciciel.

Targ Mercato coperto oraz przydatne wskazówki

fot. WS

Będąc w Rawennie warto również wybrać się na targ na Piazza Andrea Costa. Jest to miejsce na zrobienie zapasów przed podróżą, jeśli chcesz zabrać kawałek Włoch do domu. Oprócz tego można tam też skosztować typowo włoskich potraw. Atmosfera jest przyjazna i odprężająca niezależnie od pory dnia. Dzień spokojnie można rozpocząć od espresso oraz delektować się wieczorem przy lampce lokalnego wina lub Aperol Spritz.

Miasto inspirujące i zaskakujące, które jest w stanie zaspokoić zainteresowania każdego turysty. Niezapomniane wrażenia zapewnią zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, prestiżowe muzea, międzynarodowe wydarzenia, piaszczyste plaże i wyjątkowe krajobrazy. Dodatkowych informacji o wydarzeniach i wskazówek można poszukać na placu Bazyliki San Francesco, gdzie znajduje się Biuro Informacji Turystycznej Rawenny.

Z Polski do Forli najłatwiej dostać się Ryanairem. Przewoźnik lata z Katowic, a bezpośredni przelot trwa 1 godzinę i 40 minut. Trasa ze Śląska jest realizowana dwa razy w ciągu tygodnia (środy i soboty). Istnieją trzy sposoby, aby dostać się z lotniska Forli do Rawenny: autobusem, taksówką lub samochodem, a sama podróż do centrum miasta trwa około 30 minut.