Raport Rankomat.pl: gdyby Polacy nie musieli oszczędzać, chcieliby spędzić wakacje w USA

Według badania przeprowadzonego przez porównywarkę ubezpieczeń i usług finansowych, Rankomat.pl, Polacy najchętniej wyjechaliby na urlop do Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii lub na Malediwy. Z najczęściej wymienianych destynacji, najbliższą i dostępną pod względem finansowym jest Hiszpania – na wymarzony urlop w tym państwie może pozwolić sobie dwóch na trzech ankietowanych.  

Serwis Rankomat.pl sprawdził, dokąd Polacy chcieliby wyjechać, gdyby nie musieli martwić się o koszty. Jak wynika z badania, wakacyjnym celem podróży Polaków byłyby wtedy Stany Zjednoczone. Państwo, którego kultura jest nam bliska dzięki filmom, telewizji i muzyce, zostało wskazane przez 13 proc. badanych. Na podium uplasowały się także: ulubiony cel wyjazdów polskich celebrytów, czyli Malediwy oraz geograficznie bliższa nam Hiszpania (oba kierunki uzyskały po 7 proc. wskazań).

Z badania przeprowadzonego przez Rankomat.pl wynika, że polscy turyści mają zróżnicowane preferencje podróżnicze. Tuż za podium w rankingu wymarzonych miejsc na wakacje znalazła się Japonia, którą chce odwiedzić 6 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach znajdują się egzotyczne kraje, takie jak Karaiby (traktowane jako całość), Bali, Australia, Nowa Zelandia, Dubaj i Tajlandia. Wśród europejskich państw, obok Hiszpanii, najpopularniejsze są Włochy, Grecja, Francja oraz ulubiony kierunek letnich wyjazdów zagranicznych Polaków – Chorwacja.

Tydzień w USA za 10 tys. zł

Eksperci rankomat.pl obliczyli, ile trzeba wydać na wymarzone wakacje w najczęściej wymienianych przez uczestników badania miejscach. Wyjazd do USA to kosztowne przedsięwzięcie. Cena biletów lotniczych z Warszawy lub Krakowa do Nowego Jorku wynosi od 2,5 tys. do 4 tys. zł, w zależności od terminu zakupu i dostępnych promocji. Cena noclegu w hotelu w USA to koszt od 300 do 600 zł za noc. Ponadto, należy uwzględnić koszty wyżywienia, transportu oraz biletów wstępu do atrakcji turystycznych. Biorąc pod uwagę wysokie koszty usług medycznych, warto zabrać ze sobą odpowiednią polisę turystyczną. W sumie tydzień spędzony w USA może kosztować nawet 10 tys. zł.

Wyjazd na Malediwy – egzotyczne wyspy na Oceanie Indyjskim – to także duży wydatek. Przelot z Polski na wyspy archipelagu wymaga przesiadek, a cena biletu lotniczego zaczyna się od około 2,5 tys. zł w promocji i może sięgać nawet 8 tys. zł. Koszty noclegu zależą od wybranego standardu. Wynajem domku turystycznego w pobliżu plaży kosztuje od 200 zł za noc, bez wyżywienia. Natomiast nocleg w luksusowym ośrodku wypoczynkowym to minimum 1000 zł za noc. Na Malediwy można wybrać się z biurem podróży. Najtańsze wczasy to blisko 7 tys. zł za osobę. W ofercie touroperatorów przeważają jednak wycieczki, których koszt przekracza 10 tys. zł.

Zdecydowanie najtańszą opcją spośród kierunków marzeń jest wyjazd do Hiszpanii. Koszty przelotu z Polski zaczynają się od 500 zł, ale bilety lotnicze można znaleźć taniej w licznych promocjach. Noclegi w Hiszpanii są dostępne w różnych cenach, najtańsze zaczynają się od około 150 zł za noc. Do tego należy dodać koszty wyżywienia, które są zbliżone do tych w Polsce. Na tygodniowe wakacje życia w Hiszpanii można się udać, wydając od 2,5 tys. zł za jedną osobę.

Większości Polaków nie stać na egzotyczne wakacje marzeń

Choć wielu Polaków chciałoby odwiedzić Hollywood czy odpocząć na egzotycznej plaży, to większości z nich nie stać na tak odległe wyjazdy. Jak wynika z badania Rankomat.pl, zaledwie co piąty badany zadeklarował, że jest w stanie przeznaczyć na wakacje co najmniej 10 tys. zł. To kwota wystarczająca, by odwiedzić wszystkie miejsca, które znalazły się na mapie wymarzonych kierunków wakacyjnych Polaków. Natomiast 19 proc. respondentów przyznaje, że nie posiada żadnych wolnych środków finansowych, by spełnić swoje marzenie urlopowe.

16 proc. ankietowanych jest w stanie przeznaczyć na wakacje od 2 do 4 tys. zł, natomiast 13 proc. badanych może wydać między 4 a 6 tys. zł. Państwa europejskie są najbardziej dostępne finansowo. Na urlop do Hiszpanii, która znalazła się w gronie najczęściej wymienianych destynacji wakacyjnych, może sobie pozwolić dwie trzecie osób, biorących udział w badaniu.

Pamiętać o kosztach leczenia w odległych krajach

Koszt ubezpieczenia turystycznego zaczyna się od 4 zł dziennie, jednak eksperci radzą, aby zawsze dopasować zakres ubezpieczenia do kierunku wyjazdu oraz planowanych aktywności.

Innej ochrony potrzebuje klient, jeśli ma w planach tylko plażowanie i zwiedzania, a innej, jeśli wakacje mają być aktywne. W tym pierwszym przypadku wystarczy standardowa polisa. W drugim koniecznie trzeba sprawdzić, czy sporty, które klient zamierza uprawiać w czasie wyjazdu, są przez ubezpieczycieli traktowane jak aktywności wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Jeśli tak, konieczne będzie rozszerzenie ochrony.

Na terenie Europy minimalną sumą gwarantowaną kosztów leczenia jest 30 tys. euro, ale w przypadku dalszych podróży najlepiej dopasować tę kwotę do kierunku wyjazdu.

„Wybierając się do USA czy Japonii, warto pamiętać, że w tych państwach koszty usług medycznych dla turystów są bardzo wysokie. Dlatego jadąc na urlop w tak odlegle miejsce, warto wybrać polisę z możliwe najwyższą sumą gwarantowaną. Takie ubezpieczenie do Stanów Zjednoczonych kosztuje 28,47 zł za dzień ochrony. Tymczasem za pobyt w szpitalu w USA z powodu zapalenia płuc można zapłacić nawet ponad 2 mln zł” – mówi Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych w Rankomat.pl.

Badanie zostało przeprowadzone przez Rankomat.pl na próbie reprezentatywnej dla dorosłych Polaków w wieku 18-65 lat. Ankieta była realizowana online i obejmowała 858 respondentów.