Raport HRS – hotele designerskie w Polsce

archiwum HRS

Czy goście hotelowi zwracają uwagę na nowoczesny wystrój wnętrz? Jak do nietypowych aranżacji podchodzą przedstawiciele branży hotelowej? Czym charakteryzują się hotele designerskie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w najnowszym raporcie Hotelowy Design portalu hotelowego HRS.

Według raportu aż 72 proc. gości hotelowych uważa, że hotel designerski powinien być nowoczesny. Natomiast aż 56 proc. hotelarzy twierdzi, że hotel designerski to miejsce, które wyznacza trendy. Jednocześnie goście hotelowi i hotelarze mają różne zdanie na temat tego, co według nich powinno znajdować się w miejscu noclegowym określanym takim mianem.
Czy ich opinie są jednak aż tak rozbieżne? Goście hoteli większą wagę przykładają do sprzętów i wyposażenia, natomiast hotelarze – do jakości obsługi i nietypowych rozwiązań.
Czego jeszcze można dowiedzieć się z raportu? Prezentujemy 3 ciekawostki związane z hotelami designerskimi.

Mało hoteli designerskich w Polsce
Goście hotelowi wskazali 135 hoteli w Polsce, które uznali za obiekty designerskie. Czy to dużo? Według danych zebranych przez GUS w pierwszym półroczu 2017 roku w Polsce działało około 9 595 hoteli i łącznie 11 043 obiektów hotelowych (hoteli, moteli, pensjonatów i innych). W tej perspektywie liczba 135 stanowi jedynie około 1 proc. W przyszłości może się to jednak zmienić pod warunkiem, że miejscom z lepszym designem będzie towarzyszyć wysoko wykwalifikowana i doświadczona obsługa obiektu.

Design i lokalizacja są w cenie
Choć hotele designerskie nie są w Polsce zbyt popularne, coraz więcej gości hotelowych szuka ich podczas wybierania miejsca noclegowego.
Aż 56 proc. osób zapytanych przez przedstawicieli HRS odpowiedziało, że to właśnie styl hotelu zadecydował o rezerwacji przez nich miejsca. Jak się okazuje, większość z nich jest w stanie zapłacić za dwuosobowy pokój w hotelu designerskim od 200 do 300 zł.

Nie tylko mydełka
Niektórym osobom design hoteli podoba się tak bardzo, że chcą wykorzystać część elementów wystroju w swoim mieszkaniu. I choć jeszcze niedawno niektórzy goście korzystali w domu z pachnących kosmetyków z nazwą hotelu na etykiecie, obecnie większość z nich raczej odtwarza w domu zaobserwowane rozwiązania.

Z jednej strony dotyczą one funkcjonalnych udogodnień, takich jak:
• deska do prasowania przymocowana do ściany,
• połączenie lampki nocnej z ładowarką,
• montaż zasłon zaciemniających,
• instalacja głośników w łazience.

Z drugiej strony są związane bezpośrednio z samym designem – zdobienia ścian, kolorystka, dekoracje czy wybór zdobionych mebli.

Źródło: https://www.hrs.com/pl/blog/raporty/hotelowy-design-raport.html