RAK: rajd samochodowy Gumball 3000 po raz pierwszy na Bliskim Wschodzie

Jebel Jais Mountain /fot. RAK

23. doroczny rajd Gumball 3000 wyznaczył pierwszą w historii trasę na Bliskim Wschodzie, rajd rozpoczął się w Dubaju, a kierowcy spędzili sześć dni na jeździe po górskich, przybrzeżnych i pustynnych drogach Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu. W rajdzie wzięło udział ponad 100 samochodów oraz setki uczestników z ponad 30 narodowości.

Miłośnicy motoryzacji przejechali krętymi drogami Jebel Jais – najwyższego szczytu ZEA położonego w paśmie górskim Al-Hadżar. Z widokami na klify i kaniony Jebel Jais, fanatycy samochodów byli świadkami korowodu Gumballa składającego się ze 100 samochodów, który we współpracy z żeńskim klubem  Arabian Gazelles rywalizował na 20 km trasie  przejazdu.

Wieczorem na scenie pojawił się latynoski artysta Ricky Martin, a uczestnicy  Gumball 3000 dołączyli do dorocznego szczytu Global Citizen Forum, we współpracy z Ras Al Khaimah Tourism Development Authority oraz UNHCR (United Nations Refugee Commission).

Wydarzenie ma na celu zbieranie funduszy dla osób przymusowo przesiedlonych na całym świecie, jednocześnie wspiera młodzież w niekorzystnej sytuacji w społecznościach o niskich dochodach za pośrednictwem Fundacji Gumball 3000. Ostatniego dnia uczestnicy przejechali z Ras Al Khaimah do Abu Zabi, doświadczając czterech punktów kontrolnych przed dotarciem do mety na torze Yas Island F1.

„Jako stolica turystyczna regionu, oszałamiająca topografia i naturalne tereny Ras Al Khaimah są idealne na wyprawę pełną adrenaliny. Cieszymy się, że rajd Gumball 3000 wspina się na szczyt naszej koronnej chwały – góry Jebel Jais” – powiedział Raki Phillips, dyrektor generalny Biura Promocji i  Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah.

„To pierwszy w historii rajd na Bliskim Wschodzie, po drodze zobaczyliśmy niesamowite miejsca – nie tylko najwyższy szczyt Zjednoczonych Emiratów Arabskich w przepięknych górach Al-Hadżar w Ras Al Khaimah . Z tak wieloma ekscytującymi przygodami na świeżym powietrzu, Emirat jest idealnym miejscem na nasz rajd i  ściganie się na słynnej górze Jebel Jais ” – dodał Maximillion Cooper, założyciel Gumball 3000.

Udane zloty miłośników emiratu Ras Al Khaimah