Rafał Szlachta odwołany ze stanowiska prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej

Rafał Szlachta, CEO of Polish Tourism Organization
Rafał Szlachta/fot. archiwum POT

Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki oraz Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister odpowiedzialny za turystykę, wręczyli dzisiaj w godzinach popołudniowych Rafałowi Szlachcie odwołanie ze stanowiska prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Oficjalnie powody były polityczne, nieoficjalnie – narastający konflikt kompetencyjny między Szlachtą a Gutem-Mostowym.

Rafał Szlachta powiedział nam w krótkiej rozmowie: “Zostawiłem w tej instytucji kawał życia i zaangażowania. wszystkie udane akcje promocyjne oraz wyraźne ożywienie POT, jak widać nie liczą się. Koniec roku to okres rozliczania roku, zamykania spraw biznesowych. Jako uzasadnienie usłyszałem od ministrów, że zapadła decyzja polityczna.”

Szlachta w październiku 2020 roku zastąpił na stanowisku prezesa POT Roberta Andrzejczyka.

Wcześniej jako dyrektor departamentu turystyki aktywnie uczestniczył w tworzeniu rozwiązań pomocowych dla branży turystycznej.

Od marca 2020 roku, gdy zaczął się lockdown, współtworzył instrumenty pomocowe dla branży dotkniętej skutkami COVID-19. Szybko wszedł też w roboczy tryb spotkań z przedstawicielami izb i stowarzyszeń branżowych.

W tym roku POT za sprawą Szlachty, niezwykle jak na tę organizację, zaktywizował się również w social mediach. Szlachta podpisał kilka znaczących umów o współpracy z ważnymi strategicznymi partnerami (np PKOl). POT pod kierownictwem Szlachty uruchomiła m.in. Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła. Budżet POT wynoszący w tym roku nieco ponad 50 mln złotych, dzięki staraniom Szlachty został podniesiony o prawie 20 mln. Szlachta był gorącym orędownikiem Igrzysk Europejskich w Polsce w 2023 i chciał je wykorzystać do promocji Polski na mniej do tej pory znaczących rynkach. Zapowiedział także otwarcie nowych ZOPOT-ów, w Czechach (na Czechy i Słowację), na Węgrzech i w Izraelu.

Rafał Szlachta nowym członkiem zarządu European Travel Commision