Rafał Marek zrezygnował z funkcji prezesa Krakowskiej Izby Turystyki

Na dzisiejszym posiedzeniu zarząd Krakowskiej Izby Turystyki przyjął rezygnację Rafała Marka z funkcji prezesa Izby. Rafał Marek złożył ją 19 grudnia 2022 roku. Do końca kadencji zarządu (upływa w tym roku) decyzje podejmować będzie dwoje wiceprezesów.

Rafał Marek pełnił funkcję Krakowskiej Izby Turystyki od września 2020 roku.

W rozmowie przeprowadzonej tydzień po wyborze z przedstawicielem redakcji portalu WaszaTurystyka.pl, powiedział m.in.: “Marzy mi się 500 członków, a jest takie powiedzenie, że marzenia się spełniają. Nie wiem czy to nie jest bezczelne marzenie…

Na pewno chciałbym, żeby Krakowska Izba Turystyki była organizacją samodzielną, żeby tak zorganizować biuro zarządu, by zespół wykonawczy składał się z profesjonalistów, a praca członków zarządu opierała się głównie na działaniach o charakterze nadzorczym, konsultacyjnym i wytyczaniu nowych kierunków działań dla organizacji i jej członków.

Chcę, żebyśmy stali się organizacją profesjonalną, która wspiera swoich członków na wielu obszarach m.in. promocyjnym, prawnym itp.   Musimy mieć częste i skuteczne kontakty z innymi organizacjami, choćby przy organizacji study tourów, a także odpowiednie relacje z urzędem miasta i urzędem marszałkowskim. Planuje też, o czym wspomniałem, zwiększenie liczby członków Izby, wzmocnienie naszego portfolio, zwłaszcza jeśli chodzi o przedstawicieli obiektów noclegowych oraz turystyki wyjazdowej i szkolnej.

Lubię wyzwania i nawet, jeśli niektóre z tych planów wydają się obecnie daleko idące  i tak zrobię wszystko żeby je zrealizować. Oczywiście nie będzie to możliwe bez współpracy z naszymi członkami i zaprzyjaźnionymi organizacjami.”

Dzisiaj Rafał Marek skomentował dla redakcji portalu WaszaTurystyka.pl: “Bardzo dziękuję wszystkim osobom z którymi miałem przyjemność współpracować reprezentując  Krakowską Izbą Turystyki, z którą byłem związany od 2012 roku, na początku pełniąc funkcję wiceprezesa od 2020 zostałem wybrany na stanowisko Prezesa. Od 2018 roku byłem również Dyrektorem Biura Zarządu, był to okres kiedy Izba zwiększyła ilość swoich członków o 300 proc. dochodząc do 200 członków, w ubiegłym roku stała się ogólnopolską organizacją, co w przypadku izb gospodarczych wiąże się ze zwiększoną liczbą zrzeszonych podmiotów. Szybko reagowaliśmy na zmieniającą się rzeczywistość, jako pierwsi zareagowaliśmy na pojawienie się koronawirusa, organizując pierwsze spotkania online z udziałem Ministerstwa Rozwoju, odpowiedzialnego za turystykę, organizowaliśmy cotygodniowe opiniotwórcze webinary, które gromadziły liczną reprezentację branży.  W 2020 roku wspólnie z kilkoma prezesami branżowych organizacjami zainicjowałem utworzenie Polskiej Rady Turystyki, skupiającej 21 samorządów gospodarczych, która stała się “parlamentem turystycznym”, reprezentując  branżę przed centralnymi instytucjami.

Przeprowadziłem Izbę przez najtrudniejszy okres, w tym czasie baterie się trochę wyczerpały, w trosce o swój organizm podjąłem tę trudną decyzję o rezygnacji ze stanowiska prezesa, która wymagała wielu przemyśleń. Zostawiam w Izbę w dobrym stanie w rękach moich współpracowników i mam nadzieję, że będą skutecznie kontynuować, nasze wspólne działania.”

Na LIście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2022 roku, Rafał Marek zajął 46. miejsce.

Rafał Marek: marzę, że za 3 lata będzie nas pół tysiąca