Pyzdry ponownie zostały laureatem konkursu „Zabytek Zadbany”

Pyzdry /fot. Wiktoria Szulc

To był udany rok dla miasta i gminy Pyzdry, a przede wszystkim dla tamtejszych miłośników historii oraz turystów. Znajdujący się na rynku XVIII wieczny dom podcieniowy został gruntownie odnowiony, od piwnicy aż po dach, gwarantując tym samym gminie tytuł laureata w  ogólnopolskim konkursie „Zabytek zadbany”. Pyzdrzanie dbają o zachowanie swojej historii i już drugi rok z rzędu uzyskała nagrody w tym konkursie.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Konkurs szczyci się wieloletnią tradycją – po raz pierwszy ogłoszony został w 1975 roku. W tym roku zgłoszono do niego 100 obiektów ze wszystkich województw.

Gmina Pyzdry otrzymała pierwsze miejsce w kategorii „Architektura i budownictwo drewniane” za prace przy domu podcieniowym. Doceniono uratowanie ostatniego, drewnianego, podcieniowego domu wschodniej Wielkopolski, będącego świadectwem tradycji rzemiosła tkackiego w Pyzdrach. Prace konserwatorskie zostały przeprowadzone z pietyzmem, poszanowaniem oryginalnego detalu oraz konstrukcji.

Dzięki temu zachowano obiekt o niezwykłej wartości dla miasta i tożsamości kulturowej jego mieszkańców. Pochodzący z XVIII w. dom podcieniowy jest najstarszym budynkiem mieszkalnym w Pyzdrach. Ma szczególną konstrukcję sumkowo-łątkową, a swoją nazwę zawdzięcza widocznym z daleka podcieniom, wspartym na czterech drewnianych słupach.

Odnowiony budynek pełni ponownie funkcje muzealne. W piwnicach możemy podziwiać wystawę poświęconą czasom piastowskim, a na parterze ekspozycję przybliżającą wnętrze domu mieszczańskiego dawnych pyzdrzan, a także sylwetki znaczących mieszkańców miasta, natomiast na piętrze znajduje się mała galeria z obrazami przedstawiającymi okoliczne pejzaże. Po zwiedzaniu można uraczyć się słodkościami z tamtejszej cukierni, która idealnie tam pasuje, gdyż wcześniej w przybudówce domu podcieniowego działała piekarnia.

Rewitalizacja domu podcieniowego była dofinansowana ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach realizacji projektu “Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski”. Liderem tegoż projektu, w którym brały udział również m.in.: Kalisz, Konin i Gniezno, była Wielkopolska Organizacja Turystyczna.