Pyzdry ponownie zostały laureatem konkursu „Zabytek Zadbany”

To był udany rok dla miasta i gminy Pyzdry, a przede wszystkim dla tamtejszych miłośników historii oraz turystów. Znajdujący się na rynku XVIII wieczny dom podcieniowy został gruntownie odnowiony, od piwnicy aż po dach, gwarantując tym samym gminie tytuł laureata w ogólnopolskim konkursie „Zabytek zadbany”. Pyzdrzanie dbają o zachowanie swojej historii i już drugi rok z rzędu uzyskała nagrody w tym konkursie.
„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Konkurs szczyci się wieloletnią tradycją – po raz pierwszy ogłoszony został w 1975 roku. W tym roku zgłoszono do niego 100 obiektów ze wszystkich województw.
Gmina Pyzdry otrzymała pierwsze miejsce w kategorii „Architektura i budownictwo drewniane” za prace przy domu podcieniowym. Doceniono uratowanie ostatniego, drewnianego, podcieniowego domu wschodniej Wielkopolski, będącego świadectwem tradycji rzemiosła tkackiego w Pyzdrach. Prace konserwatorskie zostały przeprowadzone z pietyzmem, poszanowaniem oryginalnego detalu oraz konstrukcji.
Dzięki temu zachowano obiekt o niezwykłej wartości dla miasta i tożsamości kulturowej jego mieszkańców. Pochodzący z XVIII w. dom podcieniowy jest najstarszym budynkiem mieszkalnym w Pyzdrach. Ma szczególną konstrukcję sumkowo-łątkową, a swoją nazwę zawdzięcza widocznym z daleka podcieniom, wspartym na czterech drewnianych słupach.
Odnowiony budynek pełni ponownie funkcje muzealne. W piwnicach możemy podziwiać wystawę poświęconą czasom piastowskim, a na parterze ekspozycję przybliżającą wnętrze domu mieszczańskiego dawnych pyzdrzan, a także sylwetki znaczących mieszkańców miasta, natomiast na piętrze znajduje się mała galeria z obrazami przedstawiającymi okoliczne pejzaże. Po zwiedzaniu można uraczyć się słodkościami z tamtejszej cukierni, która idealnie tam pasuje, gdyż wcześniej w przybudówce domu podcieniowego działała piekarnia.
Rewitalizacja domu podcieniowego była dofinansowana ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach realizacji projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski”. Liderem tegoż projektu, w którym brały udział również m.in.: Kalisz, Konin i Gniezno, była Wielkopolska Organizacja Turystyczna.
POWIĄZANE WPISY
24 czerwca 2026
Nowy film zaprasza turystów na Kaszuby. W roli głównej Truskawka Kaszubska
Truskawka Kaszubska, jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów regionalnych Pomorza,…
0 Komentarzy1 Minuty
24 czerwca 2026
Z jednym biletem przez Podlasie. „Turystyczna Ósemka” wraca w rozszerzonej formule
Podlaskie uruchamia kolejną edycję „Turystycznej Ósemki” – wakacyjnych połączeń…
0 Komentarzy2 Minuty
23 czerwca 2026
Raport POT: 74 proc. Polaków planuje wakacyjny wyjazd. Wciąż dominują krajowe kierunki
Latem 2026 roku wyjazd wakacyjny planuje 79 proc. Polaków, a Polska pozostaje głównym…
0 Komentarzy8 Minuty
23 czerwca 2026
Dolny Śląsk rozpoczyna letni sezon. Kłodzko gospodarzem Turystycznego Otwarcia Wakacji
Kłodzko będzie gospodarzem tegorocznego Turystycznego Otwarcia Wakacji na Dolnym Śląsku.…
0 Komentarzy2 Minuty
22 czerwca 2026
Bezpłatna linia turystyczna połączy stacje PKP z Twierdzą Modlin
Od 27 czerwca mieszkańcy i turyści odwiedzający Nowy Dwór Mazowiecki będą mogli korzystać…
0 Komentarzy2 Minuty
18 czerwca 2026
Barometr Booking.com 2026: hotelarze patrzą w przyszłość z optymizmem, ale rośnie przepaść między dużymi i małymi obiektami
Dwie trzecie europejskich obiektów noclegowych spodziewa się poprawy sytuacji biznesowej…
0 Komentarzy6 Minuty
18 czerwca 2026
Zabierz flagę Mazowsza w podróż. Do wygrania 25 tys. zł w konkursie fotograficznym
Flaga Mazowsza może stać się bohaterką wakacyjnej fotografii. Ruszyła V edycja konkursu…
0 Komentarzy4 Minuty
18 czerwca 2026
Branża turystyczna znów spełni wakacyjne marzenia dzieci. Rusza akcja „Wakacje Marzeń 2026”
Dla wielu dzieci będzie to pierwszy wyjazd nad morze, pierwszy obóz i pierwsza…
0 Komentarzy3 Minuty
15 czerwca 2026
STR CEE Roadshow 2026 w Warszawie i Poznaniu: cykl spotkań touroperatorów i DMC
W czerwcu odbyła się kolejna edycja STR CEE Roadshow 2026 - cyklu spotkań branżowych,…
0 Komentarzy1 Minuty










