Pyszne muzeum – Żywe Muzeum Piernika

AG

Nawet jak na tak czarodziejskie miasto, jak Toruń, Żywe Muzeum Piernika to miejsce wyjątkowe. Muzeum, w którym nie ogląda się gablot, nie słucha prelekcji, tylko zakasuje rękawy i lepi własne pierniki. Jak wszystko, co najważniejsze do zobaczenia w Toruniu, Żywe Muzeum Piernika znajduje się w centrum. Gdy już nacieszymy się Rynkiem Staromiejskim lub spacerem nad Wisłą, koniecznie trzeba zajrzeć na ulicę Rabiańską (pierwsza w lewo idąc od Bramy Żeglarskiej w stronę Rynku). Wizyta w kamienicy pod numerem 9. To nie jest zwykła wizyta w muzeum. To przesycona zapachami smakowita podróż w czasie. To nie zwiedzanie, ale udział w pracach XVI wiecznej piekarni.
Przecież z Torunia nie można wyjechać bez pamiątkowych pierników. Dzięki wizycie w Żywym Muzeum Piernika możemy poznać kilkusetletnie receptury wyrobu pierników i spróbować sił w formowaniu autorskich pierników. Oczywiście nadzorują nas Mistrz Piekarski i Wiedźma Korzenna. To na pierwszym piętrze. Na drugim zaś możemy obejrzeć manufakturę z przełomu XIX i XX wieku i udekorować lukrem pierniki.
Muzeum zostało przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich dziesięć lat temu. Przez ten czas, stały się jedną z największych atrakcji turystycznych Torunia. A przecież konkurencja w tym mieście jest duża. W 2006 roku placówkę odwiedziło 34 tys gości, w 2015 – już ponad 115 tysięcy. Portal TripAdvisor uznał Żywe Muzeum Piernika za atrakcję nr 1 w Toruniu. W tym roku muzeum zostało o nominowane przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną do Złotego Certyfikatu POT.
Muzeum czynne jest w godzinach. 10:00 – 18:00.
Pokazy zaczynają o każdej pełnej godzinie. Ostatni pokaz rozpoczynamy o godzinie 17:00.
Czas trwania pokazu to około 75 minut.

Bilety

Dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą za darmo
Dzieci, uczniowie niepełnosprawni – wstęp bezpłatny
Dzieci, uczniowie, studenci (do 26 roku życia) – 9,5 zł
Seniorzy (od 60 lat) – 12,50 zł
Dorośli – 14 zł
Przedstawiciele Żywego Muzeum Piernika będą obecni na stoisku Torunia podczas targów turystycznych TT Warsaw w Warszawie w dniach 24-26 listopada. Warto do nich zajrzeć, spróbować pierników, zamówić wizytę w muzeum.

Żywe Muzeum Piernika
ul. Rabiańska 9
http://muzeumpiernika.pl