Prezydent Wrocławia: turyści pokochali Wrocław

AG

Ponad 5 milionów turystów odwiedziło Wrocław w 2016 roku, w tym ok. 1,6 mln to goście z zagranicy.

Najwięcej do stolicy Dolnego Śląska przyjechało turystów z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Wśród krajowych turystów najwięcej przyjechało z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego.
W pierwszej piątce najchętniej odwiedzanych miejsc we Wrocławiu w 2016 roku, znalazły się: Rynek i okolice (na pierwszym miejscu wymieniło go 56 proc. turystów zagranicznych i aż 85 proc. gości z Polski), Panorama Racławicka (49 proc. i 28 proc.), ZOO i Afrykarium (29 proc. i 22 proc.), Ostrów Tumski (18 proc. i 33 proc.) i Hala Stulecia (9 proc. i 9 proc.).

Podczas spotkanie z dziennikarzami, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział m.in. “Rok 2016 był wyjątkowy dla Wrocławia. Nasze miasto było Europejską Stolica Kultury, dłozylismy wszelkich starań, by goście jak najlepiej poznali nasze miasto. Muszę z satysfakcją stwierdzić, że nam się to udało 95 proc. gości deklarowało, że było zadowolonych z wizyty we Wrocławiu. 89 proc. turystów z Polski i 67 proc. z zagranicy deklaruje ponowna wizytę w naszym mieście. 88 proc. turystów ceni Wrocławian za gościnność a 81 proc. – za życzliwość. Cieszy nas także, że doceniają nas zagraniczne media, m.in czytelnicy TripAdvisora przyznali w ubiegłym roku Wrocławowi tytuł “The Best Destination on the Rise”. Chcemy jeszcze bardziej zachęcić do odwiedzania największych atrakcji zarówno mieszkańców Wrocławia, jak i gości spoza niego. W tym roku bilety wstępu dla tych, którzy rozliczają PIT we Wrocławiu pozostaną w tej samej cenie. Z kolei jeszcze przed sezonem letnim powinna zacząć funkcjonować Karta Turystyczna.”

W rozmowie z przedstawicielem portalu WaszaTurystyka.pl, Rafał Dutkiewicz dodał: “Wrocław w ciągu ostatnich kilku lat stał się miastem, do którego warto przyjechać na kilka dni. Jest tu co robić, gdzie przenocować, co zwiedzić i gdzie pójść spędzić miło czas. Zdajemy sobie sprawę, że trudno będzie pobić zeszłoroczny rekord turystów. Wszystkie miasta, które były ESK, w następnym roku notowały poważny spadek liczby gości. My mamy ambitny cel. Chcielibyśmy, że liczba 5 milionów utrzymała się. Mogą nam w tym pomóc dwie duże imprezy, które organizujemy w 2017 roku: World Games w lipcu, na które samych sportowców przyjedzie ponad 4,5 tysiąca oraz Kongres Bibliotekarzy, na który przyjedzie 4 tysiące osób. Oprócz Karty Turystycznej, o której wspomniałem szykujemy jeszcze jedno udogodnienie dla turystów – chcemy uruchomić szybkie, bezpośrednie połączenie autobusowe Lotniska w Poznaniu z centrum miasta.
Mamy czym się pochwalić, nasze nowe atrakcje turystyczne przyciągają imponującą liczbę turystów – Hydropolis czy Afrykarium to wyjątkowe miejsca w Polsce. Chciałbym też podkreślić, że władzom miasta bardzo dobrze współpracuje się na płaszczyźnie turystycznej z sektorem prywatnym i samorządem turystycznym.”