Praga – najwięcej konferencji od 10 lat

AG

Według Czeskiego Biura Statystycznego, w Pradze zorganizowano w 2016 roku 4 426 konferencji, o 5,7 proc. więcej niż w 2015 roku. Wzięło w nich udział 541 412 uczestników.

To najlepszy wynik praskiego przemysłu spotkań od 2006 roku. Praga zorganizowała w ubiegłym roku jedna trzecia wszystkich spotkań w Czechach. Czeski Urząd Statystyczny brał pod uwagę tylko wydarzenia, które zgromadziły co najmniej 50 uczestników, którzy nocowali w Pradze. Wyniki pokazują, że organizatorzy preferowali hotele 4 i 3 gwiazdkowe.
Z kolei Praskie Convention Bureau prowadzi swoje statystyki obejmujące również spotkania gromadzące mniej niż 50 uczestników oraz organizowane nie tylko w hotelach, ale i w centrach kongresowych i salach konferencyjnych. Takich wydarzeń odbyło się w 2016 roku 2 528, z czego 85 proc. Zorganizowano w hotelach, salach kongresowych i na uczelniach.

Roman Muska, dyrektor Praskiego Convention Bureau, powiedział: “Obserwujemy pozytywny trend wydłużania wydarzeń w Pradze. W 2015 roku uczestnicy spotkań przebywali w Pradze średnio 1,99 doby, w 2016 już 2,22 doby. O ponad 100 proc. Wzrosła liczba wydarzeń trwających co najmniej sześć dni. Sądzimy, że tendencja ta utrzyma się w najbliższych latach. Sezonowość w tym sektorze turystyki nie odgrywa już takiej roli, jak przed laty, ale wciąż jesień jest najlepszym okresem dla sektora MICE.”

Praskie Convention Bureau podało, że połowa uczestników spotkań w Pradze to goście zagraniczni – najwięcej z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Belgii. Wśród specjalizacji, najwięcej było imprez przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego, IT i firm telekomunikacyjnych.