Poznawaj Nową Sól z wyjątkowym przewodnikiem w dłoni

fot. MOSiR Nowa Sól

Czy w Nowej Soli wydobywano niegdyś sól? Których atrakcji miasta nie wolno przegapić? Okoliczną przyrodę lepiej poznawać z pokładu statku czy może na rowerze? Odwiedziny w Nowej Soli planujemy wraz z nowym, interaktywnym przewodnikiem.

Na sezon turystyczny 2024, który rozpoczyna się już w kwietniu, Informacja Turystyczna Visit Nowa Sól przygotowała wciągający przewodnik #NaTurystycznejFali. To tradycyjna, drukowana publikacja wzbogacona o kody QR, dzięki którym uzyskamy szczegółowe informacje o atrakcjach turystycznych w mieście. Poręczny przewodnik warto wziąć ze sobą na spacer po Nowej Soli. Dzięki niemu nie przegapimy najciekawszych miejsc, nie stracimy czasu, błądząc po internecie w poszukiwaniu sprawdzonych informacji. Znajdziemy w nim wszystko, co najważniejsze, by spędzić w mieście dzień pełen wrażeń. Szybko przekonamy się też, że jeden dzień na poznanie Nowej Soli to zdecydowanie za mało.

„Jesteśmy gotowi na otwarcie nowego sezonu turystycznego. Miasto pięknieje z roku na rok i staje się jednym z najważniejszych kierunków turystycznych w regionie. Mam nadzieję, że nasz nowy przewodnik #NaTurystycznejFali zachęci do przyjazdu tych, którzy do tej pory nie mieli okazji poznać Nowej Soli. Niech publikacja ta będzie nie tylko pigułką wiedzy o atrakcjach turystycznych miasta, ale także zaproszeniem do ich odkrywania” – mówi Łukasz Kozłowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Soli.

Zanim ruszymy na zwiedzanie

Przewodnik pełen jest zdjęć i mapek, które ułatwiają orientację w terenie. Aby wygodnie zaplanować pobyt i wybrać najciekawsze dla nas atrakcje, miejsca oznaczono kategoriami: dla rodzin, dla aktywnych, nad wodą, zabytki, kultura. Opisom towarzyszą zdjęcia i informacje praktyczne. Zanim udamy się na spacer po Nowej Soli, przyjrzyjmy się zatem wszystkim atrakcjom miasta i wraz z rodziną wybierzmy te, które zaciekawiły nas najbardziej. Dzięki publikacji poznamy też historię miasta, która związana jest z powstaniem nad brzegiem Odry warzelni soli. Z przewodnika dowiemy się, jak rozwijała się Nowa Sól i z jakimi trudnościami musiała się zmierzyć. Bogatsi w wiedzę i wyposażeni w plan zwiedzania rozpoczynamy nadodrzańską przygodę.

Top 10 – najciekawsze atrakcje Nowej Soli

Dzięki licznym inwestycjom i rewitalizacji terenów zielonych mieszkańcy Nowej Soli oraz odwiedzający miasto turyści nie mogą się nudzić. Miasto postawiło na rozwój turystyki i miejsc wartych odwiedzenia przybywa z roku na rok. Które z nich warto zobaczyć w pierwszej kolejności? Oczywiście dowiemy się tego z przewodnika #NaTurystycznejFali.

Ciepłe dni najlepiej spędzić w Nadodrzańskim Park Rekreacyjny. Jego znakiem rozpoznawczym jest Park Krasnala, w którym zamieszkały liczne zwierzęta i postacie z bajek. Gospodarzami są tu Krasnal Soluś oraz jego żona Lusia. To prawdziwi giganci! Mierzący 5,41 metrów Soluś jest najwyższym krasnalem na świecie, wpisanym do księgi rekordów Guinnessa.

Tuż obok Parku Krasnala znajduje się Park Fizyki OdraN. Na jego terenie nauka łączy się z zabawą. Goście przeprowadzają eksperymenty, poznają reguły rządzące światem. Prawie 50 urządzeń, zebranych na 2 hektarach parku, zachęca do zabawy i jednocześnie tłumaczy prawa optyki, akustyki czy mechaniki. Z parkiem fizyki sąsiaduje park linowy, który zaprasza zarówno dzieci jak i dorosłych. Przygotowano w nim pięć tras o różnym stopniu trudności. Uwaga, poziom adrenaliny rośnie wraz z wysokością!

Miasto położone jest nad brzegiem Odry, nic więc dziwnego, że wiele atrakcji związanych jest tu z wodą. Warto wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym Laguna po Dolinie Środkowej Odry, wycieczkę kajakową lub spacer po marinie.

W Nowej Soli możemy też nauczyć się pływania na wakeboardzie. Instruktorzy czekają na wszystkich chętnych w Wake Parku, nawet na tych zupełnie początkujących! Sportów, które można uprawiać w Nowej Soli jest znacznie więcej. Ścianki wspinaczkowe, skate park, tor BMX Racing, minigolf znajdziemy w Parku Sportów Ekstremalnych.

Warto także lepiej poznać historię miasta. Opowie o niej muzeum miejskie oraz zabytki Szlaku Solnego. Na szlaku znajdują się m.in, ratusz (w którym mieścił się niegdyś urząd solny) oraz magazyny solne – jedyne tego typu zabytki w Polsce! Spacer ułatwi przejrzysty plan umieszczony w przewodniku.

Nowa Sól to także wspaniała baza wypadowa na wycieczki rowerowe. Listę topowych atrakcji miasta zamykają okoliczne trasy rowerowe z trasą „Kolej na rower” na czele. Prowadzi ona przez przepiękne, cenne przyrodniczo tereny i najdłuższy most kolejowy Nadodrza, wybudowany na początku XX wieku.

Moc inspiracji i informacji praktycznych

Atrakcji w Nowej Soli jest jednak znacznie więcej. Przejdźmy się bulwarem nadodrzańskim lub aleją gwiazd, nie omińmy pomniku powodzianina, który upamiętnia zmagania z powodzią z 1997 roku. Atrakcje sportowe, położona nad brzegiem Odry winnica, miejsca organizujące wydarzenia kulturalne – w przewodniku znajdziemy wszystkie niezbędne adresy i informacje praktyczne.

Po zeskanowaniu kodu QR poznamy adresy polecanych barów, restauracji, hoteli i pensjonatów. Będziemy mogli zobaczyć również panoramę miasta 360°. Spojrzymy na Nową Sól z lotu ptaka, by powspominać chwile spędzone w mieście i zaplanować kolejną inspirującą wycieczkę.