Poznań światową stolicą historyków

fot. archiwum UAM

W Poznaniu rozpoczął się 23. Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych, jedno z najbardziej prestiżowych i najstarszych wydarzeń naukowych na świecie. Bierze w nim udział 882 historyków z 77 krajów świata.

Prawo do organizacji wydarzenia Poznań otrzymał w 2015 r., pokonując w finale Ateny oraz Tampere. Był to ogromny sukces całego polskiego środowiska historycznego wspierającego kandydaturę Poznania, którego liderem został Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kongres pierwotnie miał się odbyć w 2020 r., ale z powodu pandemii przesunięto go na 2022 rok.

Historycy organizują swój kongres regularnie od 1900 roku. W Polsce odbył się do tej pory tylko raz – w 1933 roku w Warszawie. Kongresy organizowane są co pięć lat i są największym forum wymiany wiedzy na temat Historycy z całego świata organizują swoje kongresy w celu przedyskutowania najnowszych publikacji, przedstawienia wyników swoich badań i budowy sieci międzynarodowej współpracy. To dziś największe i najbardziej prestiżowe spotkanie historyków z całego świata.

Poznański Kongres zainaugurowany został w niedzielę 21 sierpnia w Auli Uniwersyteckiej w Collegium Minus. Potrwa do 27 sierpnia. Obrady będą odbywać się w Centrum Kultury Zamek oraz w budynkach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: Collegium Historicum, Collegium Maius, Collegium Novum oraz Collegium Minus. Bierze w nim udział 882 historyków z 77 krajów świata. Podczas 109 sesji swoje wykłady wygłosi 301 prelegentów.

Po raz pierwszy w historii w organizację wydarzenia zaangażowana została tak bardzo nowoczesna technika, dzięki której transmitowane w Internecie będzie każde spotkanie. Pozwoli to trafić do wielu odbiorców na całym świecie, bowiem ograniczenia pandemii spowodowały absencję wielu osób, które chciały przybyć do Poznania.

Podczas kongresu po raz trzeci zostanie przyznana nagroda nazywana historycznym noblem. Odbierze ją profesor Sanjay Subrahmanyam – specjalista historii gospodarczej z uniwersytetu w Delhi, związany także z Oxfordem, College de France i kalifornijskim uniwersytetem w Los Angeles.

Organizatorami Kongresu jest Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych z siedzibą w Paryżu (CISH), a z polskiej strony zaangażowane są Komitet Nauk Historycznych PAN oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzeniem sekretariatu wydarzenia zajęła się Grupa MTP, a wydarzenie od początku wspiera Poznań Convention Bureau.

Kongresowi towarzyszą Międzynarodowe Targi Książki Historycznej.

Strona internetowa kongresu: https://ichs2020poznan.pl