Powstała seria gier dla ukraińskich dzieci o polskich miastach

Powstała specjalna seria gier dla ukraińskich dzieci o polskich miastach – „Detektywi w wielkim mieście”. Składają się z dziesięciu zagadek gry mają być wstępem do aklimatyzacji w nowych warunkach, okazją do rozmów z bliskimi o miejscu, do którego trafiły.

Seria gier dla ukraińskich dzieci o polskich miastach to inicjatywa Hanny Dzielińskiej – dziennikarki, autorki filmów dokumentalnych, organizatorki gier integracyjnych i terenowych. Pomysłodawczyni (znana jako Hanka Warszawianka) związana jest z branżą turystyczną od ponad 20 lat – najpierw jako pilot wycieczek, potem – do dziś – przewodnik miejski po Warszawie. „Detektywi w wielkim mieście” to odpowiedź na zmagania rzesz małych uchodźców, którzy ostatnio trafiają do Polski. W tym trudnym czasie potrzebują nie tylko zaspokojenia podstawowych potrzeb, ale też oderwania uwagi od codziennych problemów, a także – co nie mniej ważne – skutecznego odnalezienia się w nowym miejscu. Składające się każdorazowo z dziesięciu zagadek gry to właśnie „miękki” wstęp do aklimatyzacji w nowych warunkach, okazja do rozmów z mamą/rodzeństwem o miejscu, do którego trafiły, a przy tym doza beztroskiej, acz wartościowej i dopasowanej do możliwości umysłowych dziecka zabawy.

Gry przeznaczone są dla dzieci od 5. roku życia. Odnosząc się do dobrze znanych lokalnym dzieciom legend i ciekawostek, autorka prowadzi maluchy przez frapujące zakamarki, dając im do rozwiązywania zagadki, łamigłówki, ale też zadania ruchowe czy manualne. Wszystkie trasy – na razie po Wrocławiu, Warszawie i Krakowie, w tłumaczeniu są kolejne miasta – dostępne są bezpłatnie na stronie hankawarszawianka.com/gry