Port Lotniczy Wrocław: ponad 250 tys. obsłużonych pasażerów w styczniu i wzrost liczby operacji lotniczych o 25 proc.

Port Lotniczy Wrocław /fot. Michał Wieczorek

W styczniu 2024 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 250 tys. pasażerów. To najlepszy styczniowy rezultat w historii lotniska, o blisko 50 tys. wyższy niż wynik z zeszłego roku. Nowy rekord pod względem liczby obsłużonych pasażerów to poprawa o ponad 25 proc. w porównaniu do rezultatu z ubiegłego roku. O niemal tyle samo wzrosła liczba operacji lotniczych.

Większość kierunków pobiła swoje zeszłoroczne rekordy zainteresowania, w tym także Wyspy Brytyjskie. Ponad 57,5 tys. pasażerów skorzystało z szerokiego wyboru lotów do Anglii i Szkocji, co przełożyło się na 23 proc. ogółu ruchu pasażerskiego na wrocławskim lotnisku. Niezmiennie najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem jest Londyn.

„Początek roku okazał się dla nas bardzo udany. Cieszymy się, że podtrzymaliśmy świetną tendencję i potwierdziliśmy, że Port Lotniczy we Wrocławiu cały czas jest na kursie wznoszącym. Styczniowy wynik to świetny prognostyk przed kolejnymi miesiącami, które również zapowiadają się obiecująco. Zakładamy, że w 2024 roku przebijemy barierę 4 mln obsłużonych pasażerów – mówi Cezary Pacamaj, prezes zarządu Portu Lotniczego Wrocław.

Ponad 83,6 tys. pasażerów skorzystało z lotów na południe Europy. Wśród tych kierunków na pozycję lidera wysunęła się Hiszpania z wynikiem 35,9 tys. podróżnych, uwzględniając ruch regularny i czarterowy. To ponad trzykrotnie więcej niż w zeszłym roku. Duży wpływ miało na to zainaugurowane kilka miesięcy wcześniej połączenie z Walencją.

Blisko 23 tys. podróżnych wybrało Włochy na czele z Rzymem, Mediolanem i Neapolem. Połączenia z Hiszpanią, Włochami, a także Portugalią oraz wyspami na Morzu Śródziemnym przez cały miesiąc cieszyły się dużą popularnością. Oprócz liczby podróżnych zainteresowanie podkreśla także poziom wypełnienia samolotów, który w przypadku lotów na południe przekroczył 90 proc.

„Nasze rezultaty to efekt zaangażowania wszystkich pracowników, ale także pasażerów, którzy darzą nas zaufaniem. Podróżni pokazali, że latają coraz chętniej i to nie tylko w sezonie letnim. Zimowym city breakom i beach breakom sprzyja oferta połączeń z Wrocławia. Możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość i czekać na letnie miesiące z wiarą w kolejne rekordy” – mówi Karol Przywara, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Wrocław.

Letnia siatka połączeń już za rogiem

Pasażerowie korzystający z oferty wrocławskiego portu mogą już planować loty w cieplejszej porze roku. Wraz z początkiem kwietnia w życie wejdzie letnia siatka połączeń, w której znajdą się kolejne nowości, a wśród nich nowe loty do krajów skandynawskich. Niebawem podróżni będą mogli wybrać się do Helsinek rejsami realizowanymi przez Finnair, natomiast do Oslo i Kopenhagi podróżni polecą liniami Norwegian. Nowości nie zabraknie również na południu Europy, bowiem do oferty dołączy także Marsylia z rejsami Ryanair.