Porównanie: dom z drewna kontra dom z cegły

fot. materiały prasowe

Budując dom swoich marzeń każdy z nas staje przed poważnym życiowym wyborem: dom z drewna czy dom z cegły? Chociaż nie ma oficjalnych statystyk, to obserwując ulice można wysunąć wniosek, że domy nadal częściej są budowane przez murarzy, a nie stolarzy.

Ludzie zazwyczaj wybierają domy z cegły, ponieważ zależy im na cenie, czasie i właściwościach termoizolacyjnych. Jednak prawda jest taka, że dali się oni zwieść pozorom. Przy bliższym przyjrzeniu się, zdasz sobie sprawę, że domek drewniany ma wiele zalet. Nadszedł czas, aby ostatecznie porównać dom z drewna i dom z cegły.

Różnice w prędkości budowy

Budowa domu o konstrukcji drewnianej jest zwykle do 2 razy szybsza, ponieważ prawie nie wymaga prac „na mokro”. To znaczy, że nie ma potrzeby czekania, aż beton stwardnieje lub zaprawa wyschnie. Fabrycznie wyprodukowane domy o konstrukcji drewnianej mogą zostać przetransportowane na docelową działkę w ciągu kilku dni. Dodatkowo, szybkość budowy domów z drewna nie jest uzależniona od warunków pogodowych – takie budynki można budować nawet w okresie zimowym. Tymczasem prace murarskie czy ocieplenie elewacji domu z cegły są stale opóźnione przez deszczową jesień i śnieżną zimę.

Różnice w kosztach budowy

Powszechnie przyjmuje się, że koszt budowy domu murowanego jest znacznie tańszy niż domu z drewna. Jednak wielu potencjalnych nabywców domów jest zaskoczonych, gdy znajdują dowody na coś zupełnie przeciwnego. Owszem, wysokiej jakości drewno jest droższe niż cegła, ale dom drewniany jest lżejszy, co oznacza, że fundamenty nie muszą być tak głębokie i masywne. Inną zaletą związaną z kosztami jest opór cieplny. Porównując dwa domy o równym oporze cieplnym, cena metra kwadratowego materiału ociepleniowego jest znacznie niższa w przypadku domów z drewna. Dzieje się tak, ponieważ instalacja izolacji na murze nieuchronnie wymaga dodatkowej ramy, co zwiększa koszty.

fot. materiały prasowe

Różnice we właściwościach termoizolacyjnych

Jednym z najczęściej spotykanych mitów w budownictwie mieszkaniowym jest to, że drewniane domy nie nadają się do warunków klimatycznych charakteryzujących się ostrymi różnicami pór roku – upalne lata i mroźne zimy. Prawda jest taka, że domy drewniane mają doskonałe właściwości termoizolacyjne, co oznacza, że w zimę wewnątrz budynku będzie ciepło, a w lato chłodno. Tak niezwykłe właściwości termoizolacyjne tkwią w samym drewnie jako materiale budowlanym – w pęcherzykach powietrza, które wypełniają jego strukturę. Natomiast, jeśli chodzi o domy murowane, to nie od dziś jest wiadomo, że beton szybko się nagrzewa i schładza w zależności od pogody.

Różnice w bezpieczeństwie pożarowym

Nikt nie chce przeżywać koszmaru widoku własnego domu pogrążonego w płomieniach. Może właśnie w obawie przed łatwopalnością drewna większość osób kupuje dom murowany, a nie drewniany. Oczywiście, drewno jest bardziej palnym materiałem, ale nie jest to cała prawda. Po pierwsze, nie można zapominać, że większość domów murowanych ma (na przykład) drewniane ramy dachowe. Ponadto, należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach drewno jest zabezpieczane specjalnymi środkami ochronnymi, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru.

Czy powinieneś iść śladami takich krajów jak Ameryka Północna i Skandynawia, które najczęściej wybierają domy z drewna? A może zdecydujesz się na dom z cegły, wciąż popularny w Polsce i innych częściach Europy? Pamiętaj, aby rozważyć wszystkie za i przeciw.

fot. materiały prasowe