Ponad 18,5 mln Polaków planuje wyjechać na wakacje

AG

Według wyników badań planów wakacyjnych opublikowanych przez Mondial Assistance, w tym roku na wypoczynek wybiera się 18 512 404 osoby, o 2 mln więcej niż w ubiegłym roku.

W tym roku 60 proc. (11 016 620) planuje spędzić wakacje w kraju. Wyjazd za granicę deklaruje 40 proc. (7 495 784). W ubiegłym roku wyjazd na wczasy zagraniczne wybrało o 3,2 mln mniej.
Ponad 11 mln osób nie planuje w tym roku wakacyjnego wyjazdu lub odbyło już w tym roku główny wyjazd urlopowy.

Jako główne powody braku wakacyjnych planów wymienione zostały inne obowiązki (38 proc.) i brak pieniędzy na wyjazd (28 proc.).

Aż 53 proc. respondentów na dłuższym wyjeździe urlopowym było ostatnio w ubiegłym roku, a 7 proc. było na takim wyjeździe co najmniej pięć lat temu

Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance, skomentował: „W tegorocznym sezonie urlopowym zdecydowanie zmniejszyła się grupa osób, która nie wie gdzie pojedzie i nie wie w jakim terminie. To niespełna 1,6 mln Polaków, czyli o 1,8 mln mniej niż w 2017 roku. Spośród osób, które nie planują letniego wyjazdu wakacyjnego lub odbyły już główny wyjazd wypoczynkowy (36 proc.) nie wie dokąd jedzie 10 proc. (to o 9 p.p., mniej niż w 2017 roku).”

Nie zmieniła się kolejność w pierwszej czwórce najpopularniejszych kierunków. Pierwsza jest Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi (14 proc. deklaruje, że tam pojedzie), druga Chorwacja (12 proc.), na dalszych pozycjach wskazywano Grecję (10 proc.) i Włochy (9 proc.). Do pierwszej dziesiątki wróciły turystyczne potęgi: Egipt (4 proc.), Tunezja (4 proc.) i Turcja (3 proc.).

Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki podkreślił: „Tegoroczna lista deklarowanych kierunków wyjazdów w dużej części pokrywa się z wykupywanymi w biurach podróży wycieczkami, chociaż są pewne różnice, zwłaszcza jeśli chodzi o kolejność miejsc na tej liście. W ostatnim raporcie PZOT opracowanym na podstawie danych MerlinX, czołówka najczęsxciej wykupywanych krajów to: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, Tunezja, Portugalia.”

W tym roku średni koszt wyjazdu na jedną osobę na wyjazd krajowy wynosi 1 588 zł (w ubiegłym roku było to 1 1492 zł) a na wyjazd zagraniczny – 2 864 zł (w 2017 – 2 963 zł).

Prezes Piątek zaznaczył: „Ceny wyjazdów z biurami są nie możliwie niskie. W tej chwili jeszcze można kupić tydzień pobytu w formule all inclusive razem z przelotem w obie strony, nawet za mniej niż 800 złotych. Ceny krajowe są niejednokrotnie dużo wyższe.”

Zmalała liczba osób planujących zorganizować swoje krajowe wakacje po najniższych kosztach, poniżej tysiąca złotych (z 30 proc. do 17 proc.). Zmalała również liczba singli (z 27 do 17 proc.) wzrosła zaś liczba par wyjeżdżających na wakacje (z 32 do 46 proc.).

51 proc. Polaków planujących wyjazd zagraniczny skorzysta z oferty wyspecjalizowanych podmiotów (3 852 799 osób). Aż 86 proc. z nich wykupi w biurach cały pakiet usług, tylko 2 proc. – sam dojazd.
Wyjazd z biurem podróży wybieramy na ogół (77 proc.), bo “nie musimy się martwić o formalności i organizację”. 31 proc. Polaków wybiera biuro ze względu na „dodatkowe świadczenia oferowane przez biuro”.
Z kolei na wybór konkretnego biura podróży największy wpływ ma dobre doświadczenie z wcześniejszych wyjazdów z tym biurem (33 proc.). Wzrosło zaufanie do biur podróży – aż 8 proc. respondentów za bezpieczny wyjazd uważa wyjazd z dowolnym zarejestrowanym biurem turystycznym.
74 proc. Polaków planujących tegoroczne wakacje zamierza wykupić ubezpieczenie.

Tomasz Frączek skomentował: „W 2013 roku tylko 58 proc. planujących zagraniczne wakacje zamierzało wykupić takie ubezpieczenie dlatego cieszy nas fakt, że coraz więcej osób docenia rolę posiadania ubezpieczenia w trakcie zagranicznej podróży. Zakup odpowiedniej polisy turystycznej zapewni nam dostęp również do prywatnych placówek medycznych, ograniczy do minimum formalności oraz zagwarantuje pełne pokrycie kosztów, a w razie potrzeby transport medyczny do kraju, który szczególnie z odległych zakątków świata może być potężnym kosztem.”

Samochód ciągle jest najpopularniejszym środkiem lokomocji podczas wyjazdu na wakacje w kraju. Z własnego pojazdu zamierza skorzystać 64 proc. Wybierając się za granicę, najczęściej wsiadamy do samolotu (64 proc. wskazań).

Najwięcej osób preferuje wyjazd dłuższy – 11 i więcej dni (56 proc. przy wyjeździe w Polsce i 53 proc. za granicą). Niezmiennie zwiedzanie i wycieczki (77 proc. za granicą, 66 proc. w kraju) oraz wypoczynek na plaży i basenie (68 proc. za granicą, 67 proc. w kraju) będą najpopularniejszymi formami spędzania czasu na wakacyjnym wyjeździe.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Mondial Assistance przez Ipsos Polska w dniach 4 – 17 maja 2018 roku. Badanie odbyło się w terminie zbliżonym do realizacji w poprzednich falach badania. To dało możliwość rzetelnej analizy trendów i zmian w zachowaniach Polaków planujących wakacje. Maj nie przez przypadek został wybrany na czas realizacji badania – w maju większość Polaków nie tylko planuje wyjazdy wakacyjne, ale też podejmuje niezbędne formalności związane z tymi wyjazdami. Wielkość próby badawczej (N) to 2000.