Polskie lotniska regionalne – I półrocze lepsze o ponad 14 proc.

archiwum Lotniska w Krakowie

Według danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych w pierwszym półroczu 2017 roku czternaście polskich portów regionalnych obsłużyło prawie 11,4 mln pasażerów, o 14,4 proc. (1,4 mln pasażerów) więcej z pierwszym półroczem 2016 roku.

Najlepsze wyniki osiągnęły: Lotnisko w Krakowie – 2,71 mln obsłużonych podróżnych (wzrost o 398 tys.), Lotnisko w Gdańsku – 2,09 mln (+258 tys.) i Lotnisko w Katowicach – 1,56 mln (+232 tys.).

W pierwszych sześciu miesiacach tego roku polskie porty regionalne miały 62 proc. udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce.  

Artur Tomasik prezes Zarządu ZRPL, powiedział: „Miniony rok przewozy pasażerskie w portach regionalne wzrosły ogółem o 10 proc., dane za pierwsze półrocze 2017 roku świadczą o tym, że zgodnie z naszymi przewidywaniami zeszłoroczny, rekordowy wynik zostanie zdecydowanie poprawiony, ponieważ wzrost ruchu pasażerskiego przyspieszył do 14 proc.. Nadal, porty w regionach, ogółem rosną szybciej niż w prognozach Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który na ten rok zakładał wzrost ruchu na poziomie ok. 6,2 proc.. W naszej ocenie druga połowa roku z pewnością przyniesie jeszcze lepsze statystyki niż pierwsza, szczególnie, że obejmuje zapowiadające się bardzo dobrze miesiące wakacyjne”  

W 2016 roku lotniska regionalne obsłużyły 21,2 mln osób z 34,1 mln pasażerów obsłużonych we wszystkich polskich portach lotniczych. Porty regionalne miały 62 proc. udział w całości ruchu pasażerskiego obsługiwanego w Polsce.   Związek Regionalnych Portów Lotniczych prognozuje, że w 2017 roku porty w regionach obsłużą powyżej 24 mln pasażerów z dynamiką wzrostu ogółem na poziomie ok. 15 proc.