Polska firma nagrodzona przez Stena Line

archiwum Stena Line

Podczas dorocznego Dnia Innowacji, 7 marca, w Karlskronie w Szwecji ogłoszono tegorocznych laureatów nagrody Stena Line Propeller Prize 2019. Nagroda w wysokości 100 000 SEK została przyznana w dwóch kategoriach: „technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT)” oraz „technologie morskie”. W tej drugiej kategorii zwyciężyła polska firma Searis Technologies z Gdyni.

Stena Line Propeller Prize jest doroczną nagrodą dla firm, o międzynarodowym zasięgu, ufundowaną przez szwedzkiego armatora Stena Line. Celem nagrody jest zachęcić przedsiębiorstwa do inicjatyw w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i technologii morskich, które wzbogacą i rozwiną klimat współpracy biznesowej w regionie Morza Bałtyckiego. Nagroda została powołana w 2015 roku, z okazji 20-lecia połączenia promowego między Gdynią a Karlskroną w Szwecji, obsługiwanego przez statki Stena Line.

Zwycięzca w kategorii technologii morskich, polska firma Searis Technologies z Gdyni, koncentruje się na projektowaniu i produkcji bezzałogowych łodzi do zastosowań hydrograficznych i naukowych. Ich produkt został min. wykorzystany przez naukowców badających topnienie czap polarnych, umożliwiając prowadzenie tych ważnych badań z bezpiecznej odległości.

Monica Strandhag, Trade Manager Baltic Sea South w Stena Line, przewodnicząca jury, powiedziała: „Pomysł Searis Technologies ma wysoki stopień innowacyjności, a jego zalety zostały udowodnione w prawdziwym życiu i w trudnym środowisku. Produkt może uratować życie i umożliwić ważne badania dotyczące zmian klimatu obniżając ich ryzyko. Widzimy także duży potencjał do przeniesienia idei tego produktu w inne obszary biznesowe. W tym roku liczba zgłoszeń z całego regionu Morza Bałtyckiego była bardzo wysoka, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że Searis Technologies, jako pierwszy międzynarodowy zwycięzca, zainspiruje jeszcze więcej firm z regionu do ubiegania się o nagrodę w przyszłym roku.”

Searis Technologies jest również pierwszą firmą międzynarodową oraz pierwszą firmą z Polski, która została laureatem Stena Line Propeller Prize.

Zwycięzca w kategorii ICT, szwedzka firma AllBinary, angażuje się w pomoc miastom i przemysłowi w czerpaniu pełnych korzyści z rewolucji Internet of Things oferując zarówno produkty, jak i usługi. Jednym z przedstawionych przez Allbinary pomysłów był czujnik mocowany do boi ratunkowych, przekazujący informację, kiedy konieczna jest ich wymiana, a co za tym idzie – zapewniający, że sprzęt ratunkowy jest zawsze sprawny w razie potrzeby.

Monica Strandhag dodała: „To prosty, użyteczny i innowacyjny sposób wykorzystania czujników. Ten produkt może przynieść duże oszczędności a także inne korzyści dla społeczeństwa, jeżeli chodzi o zwiększanie wydajności i bezpieczeństwa.”