Polregio – nowe pociągi w kujawsko-pomorskim

archiwum Polregio

W piątek, na dworcu Toruń Główny, odbyła się prezentacja najnowszego taboru Polregio. Od dziś mieszkańcy regionu będą mogli podróżować czterema nowoczesnymi składami m.in. na trasach Toruń – Bydgoszcz i Bydgoszcz – Inowrocław.

Cztery składy Elf2 zakupione przez Przewozy Regionalne, właściciela marki POLREGIO, zasiliły tabor Spółki na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Pojazdy będą obsługiwały m.in. trasy: Toruń – Inowrocław, Toruń – Bydgoszcz, Bydgoszcz – Smętowo i Bydgoszcz – Inowrocław, a także jedno połączenie międzywojewódzkie Bydgoszcz – Piła – Toruń.

Elfy2 zostały wyprodukowane przez PESA Bydgoszcz S.A. Nowoczesne składy wyposażone są
w 100 komfortowych miejsc siedzących oraz miejsca do przewożenia rowerów. Nowe pojazdy są w całości klimatyzowane i dostępna jest w nich sieć Internetu Wi-Fi.

Krzysztof Zgorzelski, prezes Przewozów Regionalnych, powiedział: „Przekazane dziś pojazdy to kolejny etap realizacji planu restrukturyzacji. Tak duże zmiany w Przewozach Regionalnych stały się możliwe dzięki wsparciu, którego Spółce od 2015 roku udziela Agencja Rozwoju Przemysłu. Skuteczny nadzór ARP i dobra współpraca na poziomie korporacyjnym przynoszą pozytywne efekty. W roku 2016 Spółka, po raz pierwszy w swej historii, osiągnęła zysk. Wkrótce podamy wyniki finansowe za rok 2017. Na razie mogę powiedzieć, że nie są one gorsze od ubiegłorocznych.”

Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dodał: „To kolejne nowoczesne składy typu Elf, które będą eksploatowane na trasach kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim. W poprzednich latach samorząd województwa zakupił już sześć tego typu pojazdów. Inwestując w tabor, modernizując infrastrukturę i wprowadzając atrakcyjne ceny biletów dla pasażerów działamy na rzecz upowszechniania kolei jako wygodnego, dostępnego i przyjaznego środowisku środka transportu.”

Nowe pociągi to także najnowsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. To pierwsze na świecie pojazdy elektryczne, które są przygotowane na cztery scenariusze zderzeniowe. Specjalnie zaprojektowana kabina, zabezpieczenia przed zderzeniami z tak zwanymi niskimi przeszkodami oraz system chroniący pieszych, a także system on-line PESA monitorujący stan pojazdu, to tylko niektóre z zastosowanych w pojeździe rozwiązań.

Anna Cukrowska, dyrektor Kujawko-Pomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych, podkreśliła: „Elf2 to także nowoczesny design i zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby zapewnić pasażerom regionu jak najwyższy standard podróży.”

Elfy2 posiadają także – co jest unikatowym rozwiązaniem w segmencie przewozów regionalnych w Polsce – specjalne miejsce przystosowane do podróżowania z małymi dziećmi. Nowy tabor jest także przystosowany do przewożenia osób niepełnosprawnych.

Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu Pesa Bydgoszcz S.A., skomentował: „Cieszę się, że Elfy2, czyli elektryczne zespoły trakcyjne nowej generacji produkowane przez PESA, stają się jednym z wyznaczników komfortu podróży i innowacyjności marki POLREGIO. Satysfakcja tym większa, że pierwsze Elfy2, które przekazujemy POLREGIO, będą wozić pasażerów z naszego regionu.”