Poleć z Itaką do krainy spokojnego poranka

Tętniący życiem Seul, gwarne targi pełne lokalnych przysmaków, Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana – to tylko niektóre atrakcje azjatyckiej przygody, organizowanej przez biuro podróży Itaka. Jeśli chcesz poznać kraj, z którego pochodzi taekwondo i kimchi – pakuj walizki i ruszaj na dziewięciodniową wyprawę.

Przystanek pierwszy – Seul

Stolica Korei Południowej to prawdziwa mieszanka tradycji z nowoczesnością. Miasto z jednej strony imponuje najnowocześniejszymi, szklanymi drapaczami chmur, a z drugiej, swoim poszanowaniem do tradycyjnych, zabytkowych miejsc i zabudowań, którymi można cieszyć oko w wielu częściach miasta. Koreańczycy ponad wszystko cenią sobie kulturę i tradycję, z których się wywodzą. Wierzą, że tylko harmonia w życiu umożliwia prawdziwy rozwój, dlatego tak pięknie łączą stare z nowym.

Co na pewno trzeba zobaczyć w Seulu?

  • Dzielnicę Bukchon z tradycyjnymi, wiejskimi zabudowaniami, zwanymi hanok;
  • Gwangjang Market, najstarszy targ Seulu, pełen koreańskich specjałów, smaków i zapachów;
  • Centrum designu Dongdaemun Design Plaza o wyjątkowej architekturze, z przestrzeniami wystawowymi, sklepami, muzeami i parkami;
  • Muzeum Narodowe z imponującą kolekcją eksponatów poświęconych historii i sztuce Korei Południowej;
  • Zespół pałacowy Gyeongbokgung, dawnej rezydencji królewskiej, gdzie można zobaczyć niezwykle widowiskową, tradycyjną ceremonię zmiany warty, sięgającą XV w.;
  • Insa-dong – dzielnicę, która niegdyś była mekką tutejszej Bohemy, a teraz jest zagłębiem sklepów z antykami, restauracji i herbaciarni
  • Bongeunsa – główny ośrodek zen koreańskiej szkoły buddyzmu
  • K-star Road w dzielnicy Gangnam – wzdłuż której ustawiono dwumetrowe misie poświęcone znanym zespołom k-popowym.
  • Namdaemun Market – jeden z największych koreańskich targów.

Przystanek drugi – Gyeongju

Gyeongju to przede wszystkim muzeum pod gołym niebem, znane z królewskich kurhanów i wspaniałych buddyjskich świątyń. Wśród nich znajduje się świątynia Bulguksa wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ona uważana za arcydzieło koreańskiej architektury. Koniecznie trzeba też zobaczyć układające się w niezwykły krajobraz parku Tumuli kurhany (grobowce) i Muzeum Narodowe Gyeongju, w którym prezentowane są, między innymi, odnalezione w grobowcach przedmioty.

Przystanek trzeci – Ulsan

Ulsan to koreańska stolica przemysłu ciężkiego i siedziba firmy Hyundai. Co można zwiedzać w takim miejscu? Na przykład Daewangam Rock Park rozpościerający się na skalistym wybrzeżu z wyjątkową  trasą spacerową, poprowadzoną pomiędzy oryginalnymi formacjami skalnymi. Koniecznie trzeba odwiedzić Ulsandaegyo Observatory, z którego można podziwiać panoramę miasta z mostem Ulsan oraz widok na strefę przemysłową. W Ulsan znajduje się też największa na świecie stocznia, należąca do wspomnianego już koncernu Hyundai.

Przystanek czwarty – Busan

Położona na zboczu wzgórza Culture Village, nazywane koreańskim Santorini, pełna kolorowych domków poprzeplatanych labiryntem uliczek, to punkt pierwszy do zobaczenia podczas wizyty w Busan. Potem koniecznie trzeba odwiedzić największy w kraju targ z owocami morza – Jagalchi Market. Niezliczone stragany, gwar, mnogość produktów – wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę. W Busan odbywa się słynny festiwal filmowy –  Busan International Film Festival. Warto przespacerować się po BFF Square z licznymi kinami, teatrami i restauracjami. To popularne miejsce spotkań w tym mieście. Koniecznie trzeba również zobaczyć nadmorski park Taejongdae ze wspaniałymi klifami wychodzącymi w otwarte morze. Z parku rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki. Jeszcze szybka wizyta na plaży Gwangarni, z której widać most Gwangan – Diamentowy Most wiszący o całkowitej rozpiętości 7420 m. Jest to drugi najdłuższy most w Korei Południowej.

Przystanek piąty – Suwon

Wizytówką Suwon jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO twierdza Hwaseong – jedna z najwspanialszych azjatyckich warowni, okrzyknięta klejnotem architektury wojskowej. Twierdza powstała w końcu XVIII wieku z myślą o przeniesieniu stolicy z Seulu do bardziej strategicznego położonego Suwon. Twierdza zachowana jest w świetnym stanie. Warto wpisać ją na listę miejsc do odwiedzenia.

Przystanek szósty – Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana (DMZ)

Strefa ta, wbrew nazwie, to najbardziej zmilitaryzowany obszar na świecie. Oddziela ona Koreę Północną i Koreę Południową pasem o szerokości 4 km i długości 238 km. Po obydwu stronach strefy znajduje się najbardziej zmilitaryzowana przestrzeń we współczesnym świecie, w której zgromadzono milionowe armie wyposażone w najnowocześniejsze środki rażenia. W pasie DMZ wyznaczono obszar objęty ścisłą ochroną – 70 letnia nieobecność człowieka na tych terenach spowodowała, że swój dom znalazło tam wiele gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Co warto zobaczyć w DMZ? Park Imijngak położony w pobliżu Mostu Wolności, obserwatorium widokowe Odusan oraz Muzeum Strefy Zdemilitaryzowanej.

Korea Południowa to kraj, w którym na każdym kroku tradycja przeplata się z nowoczesnością. To kraj wielkiego szacunku do kultury i historii. To także kraj będący wizytówką kuchni azjatyckiej na świecie. Czy jest lepsze miejsce na azjatycką przygodę podróżniczą?

Więcej na temat wyjazdu z Itaką do krainy spokojnego poranka znajdziesz tutaj: https://www.itaka.pl/wycieczki/korea-poludniowa/w-krainie-spokojnego-poranka,ICNSPOK.html?ofr_id=6415baa7198a8ea3f2efde3d8fded492bfff316a0e69c15d6789b8c591ef7659&adults=2&childs=0&currency=PLN

Materiał powstał we współpracy z Visit Korea