Polacy szukają relaksu – co trzeci planuje zagraniczny urlop przynajmniej 2-3 razy w roku

Polacy potrzebują odpoczynku i co trzeci ankietowany ma zamiar wyjechać przynajmniej 2-3 razy na urlop, po to, żeby solidnie odpocząć – tak wskazują najnowsze wyniki badań przeprowadzone przez agencję Stem Mark dla Kiwi.com. Spośród sześciu krajów objętych badaniem (Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry, Hiszpania), Polacy plasują się na trzecim miejscu narodów, które będą najczęściej podróżować, ustępując miejsca Słowakom (44 proc.) i Węgrom (38 proc.). 77 proc. ankietowanych w Polsce deklaruje, że potrzebuje odpoczynku i pełnego relaksu, a co drugi ma w planach aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem. Kiwi.com sprawdza tegoroczne urlopowe plany Polaków.

Jak wskazują wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez agencję badawczą Stem Mark dla Kiwi.com, cena lotu nie stanowi bariery i kluczowego kryterium wyboru destynacji, a koszt i jakość zakwaterowania – wedle 43 proc. respondetów.

Co trzeci ankietowany w wieku 18-37 lat ma zamiar podróżować co najmniej 2-3 razy w granicach Europy. Zdecydowana większość, bo 77 proc. deklaruje, że w planach ma odpoczynek i relaks, tzw. słodkie nic nierobienie. Co ciekawe, na taką formę wypoczynku wskazuje 80 proc. kobiet versus 73 proc. mężczyzn i 85 proc. ankietowanych nieposiadających dzieci (versus 79 proc. rodziców z dziećmi).

Co drugi respondent z Polski (52 proc.) ma zamiar wykorzystać czas urlopu nie tylko na błogi odpoczynek, ale również aktywne eksplorowanie miejsca docelowego, zwiedzanie i poznawanie lokalnej kultury, a co dziesiąty (12 proc.) uda się w odwiedziny do swoich krewnych i przyjaciół.

Jak nasze lokalne trendy wyglądają na tle pozostałych narodowości objętych badaniem? Wyniki badań przeprowadzonych dla Kiwi.com wskazują, że 61 proc. respondentów (w wieku od 18 do 37 lat) z sześciu krajów (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Hiszpania) wyjedzie w tym roku za granicę więcej niż raz, głównie w granicach Europy. Najczęściej będą podróżować Słowacy – 44 proc. uda się w zagraniczną podróż co najmniej 2-3 razy, a na drugim miejscu Węgrzy z wynikiem 38 proc. Polska w ujęciu międzynarodowym zajmuje trzecie miejsce z wynikiem 32 proc. respondentów, którzy będą w tym roku odpoczywać co najmniej 2-3 razy. Główną motywacją do podróżowania jest relaks i odpoczynek (73 proc.). Z wyjątkiem Hiszpanów, którzy wolą poznawać nowe miejsca i lokalną kulturę.

Co będziemy robić na miejscu?

Wyniki badań dla Kiwi.com wskazują, że 77 proc. ankietowanych w Polsce ma zamiar relaksować się. W tej dyscyplinie pokonaliśmy niemal wszystkie pozostałe narodowości, jedynie Węgrzy wyprzedzają nas z wynikiem 81 proc. Największą popularnością cieszy się „nic nierobienie” i oddawanie się chwili – tak deklaruje 45 proc. respondentów, w tym 49 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn, a prym wiodą Millenialsi z wynikiem 51 proc. versus generacja Z, spośród której 36 proc. ma takie plany.

Na pewno będziemy obcować z naturą – tak wskazuje 44 proc. ankietowanych, a także skupimy się na sobie, swoim zdrowiu psychicznym i tzw. „self-connection” – tak deklaruje 30 proc. ankietowanych. Co ciekawe, Polacy znacznie bardziej niż pozostałe narodowości objęte badaniem (Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Hiszpania) chcą eksplorować tętniące życie metropolii – 28 proc., z kolei opcja ta jest najmniej popularna wśród Czechów (14 proc.) i Słowaków (16 proc.). Również Słowacy najmniej są zainteresowani nocnym życiem, zaledwie 7 proc. ankietowanych wskazało taka odpowiedź.

Najgorętsze wakacyjne trendy

Z analizy Kiwi.com wynika, że najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi nadal są te, w których możemy liczyć na solidną dawkę słońca i gwarancję dobrej pogody, choć w top 20 rezerwowanych pojawiają się kierunki mniej typowe. O ile dotychczas (rezerwacje dokonane od 1 stycznia do 15 maja) większość lotów została zarezerwowana na czerwiec i początek lipca, to dane całoroczne za rok 2023 pokazują, że sierpień ogółem cieszy się większą popularnością wśród polskich podróżnych. Najwięcej osób w podróż wyruszy z Okęcia, lotniska w Krakowie (Kraków-Balice), a na trzecim miejscu uplasował się port lotniczy w Gdańsku.

Kiwi.com wskazuje, że na liście top 15 destynacji znalazły się:

 1. Hiszpania
 2. Włochy
 3. UK
 4. Grecja
 5. Norwegia
 6. Francja
 7. USA
 8. Niemcy
 9. Portugalia
 10. Holandia
 11. Dania
 12. Albania
 13. Turcja
 14. Chorwacja
 15. Islandia
 16. Szwecja
 17. Szwajcaria
 18. Cypr
 19. Indonezja
 20. Malta

Metodologia

Badania przeprowadzone metodologią online interviewing (CAWI), w 6 krajach: 3033 (n=505, SK: n=506, HU: n=505, PL: n=505, RO: n=506, ES: n=506), wiek: 18-37, w dniach 13-18 maja 2024