Polacy lubią nowe znajomości wakacyjne

AG

Badanie przeprowadzone na zlecenie momondo pokazało, że aż ponad połowa Polaków (56 proc.) lubi rozmawiać z mieszkańcami odwiedzanych destynacji.

Zaskakującym może wydawać się fakt, że nie tylko młodsze pokolenia czują się swobodnie poza ojczyzną. Najwięcej, bo aż 65 proc. ankietowanych, nawiązujących znajomości zagranicą, to osoby w wieku od 56 do 65 lat. W badaniu przeprowadzonym wśród 23 149 ankietowanych z całego świata, zapytano o stosunek do osób innych narodowości oraz rodaków spotykanych na wakacjach. Wyniki pokazały, że Polacy chętnie nawiązują relacje i utrzymują kontakty z ludźmi poznanymi w czasie wakacji. Duże znaczenie ma znajomość języka angielskiego, a także coraz łatwiejszy dostęp do lotów i hoteli na całym świecie.

Marta Krywult, Online Marketing Manager w momondo, powiedziała:„Wyniki badania pokazują, że Polacy bez względu na wiek, lubią nawiązywać znajomości w czasie wakacji. Coraz łatwiej jest nam porozumiewać się z nowo poznanymi osobami, dzięki czemu możemy nie tylko poznać nowych przyjaciół, ale także dzięki ich pomocy, lepiej odkrywać miejsca, do których podróżujemy.”

To właśnie rdzenni mieszkańcy najlepiej zarekomendują najciekawsze atrakcje, autentyczne restauracje, w których serwowane są tradycyjne potrawy. Dlatego warto jest znaleźć lokalnego „przewodnika”, z którym miło spędzimy czas, nie tylko na zwiedzaniu, ale także podczas wieczornych wyjść. Będąc na wakacjach nawiązujemy również znajomości z ludźmi z różnych części świata. Polacy lubią rozmawiać z osobami z innych krajów, zadeklarowało to aż 35 proc. ankietowanych.

Warto dodać, że znajomości te często nie kończą się wraz z powrotem – wiele z nich potrafi przerodzić się w wieloletnie przyjaźnie.

Wbrew powszechnej opinii, Polacy na urlopie są przyjaźnie nastawieni do nowopoznanych rodaków – 38 proc. deklaruje, że lubi rozmawiać z Polakami, którzy inicjują kontakt, ale tylko 13 proc. przyznaje, że samemu zaczyna taką rozmowę. Tylko 4 proc. unika takich sytuacji, ponieważ woli poznawać cudzoziemców.

Badania zostały przeprowadzone nie tylko w Polsce, ale także w ponad 20 innych krajach, między innymi we Francji, Szwecji czy Australii. Preferencje badanych znacznie różnią się od siebie, co pozwala wysnuć wiele ciekawych wniosków. Kanadyjczycy bardzo cenią sobie wzajemne towarzystwo – aż 40 proc. z nich inicjuje rozmowę z rodakami napotkanymi na wyjeździe. Dla porównania – tylko 15 proc. Duńczyków i tyle samo Brytyjczyków nawiązuje takie znajomości. Badania wskazują Brazylijczyków, jako najbardziej otwartych na poznawanie nowych osób – aż 71 proc. ankietowanych nawiązuje relacje z mieszkańcami odwiedzanych destynacji, podczas gdy tylko 8 proc., stwierdziło, że woli nie rozmawiać z ludźmi poznanymi na wakacjach. Wyniki wyglądają podobnie w odniesieniu do Polaków. Niewiele, bo tylko 11 proc. respondentów zadeklarowało, że niechętnie rozmawia z obcymi w czasie wyjazdu. Dane zawarte w raporcie to dowód na to, że będąc na wakacjach – z dala od pracy i codziennych obowiązków – stajemy się bardziej otwarci i chętniej nawiązujemy nowe znajomości.