Polacy częściej korzystali z pomocy assistance

AG

Z danych Mondial Assistance wynika, że liczba Polaków, które podczas tegorocznego lata potrzebowały pomocy assistance wzrosła aż o 14 proc.. Tak jak w ubiegłym roku większość przypadków dotyczyła pomocy w zorganizowaniu wizyty lekarskiej (wzrost o 2 proc.).

Polacy często potrzebowali wsparcia dotyczącego zakupu leków – wzrost o 15 proc. w porównaniu do 2015 roku oraz skorzystania z wizyty u stomatologa – wzrost o 26 proc.

Piotr Ruszowski dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance, powiedział: “Najczęściej potrzebujemy pomocy w wyniku nagłego zachorowania. Średni koszt podstawowej opieki ambulatoryjnej to 600-800 złotych jednak w momencie pojawienia się konieczności hospitalizacji lub transportu medycznego koszt wzrasta nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ubezpieczenie. Z corocznie zbieranych danych wynika, że podczas tegorocznych wakacji najdroższa pomoc udzielona została Polce przebywającej w Chinach. Laparoskopowe usunięcie wyrostka kosztowało prawie 75 tysięcy złotych”

Z danych Mondial Assistance wynika, że o 24 proc. mniej niż w zeszłe wakacje osób potrzebowało transportu do/z placówki medycznej oraz transportu medycznego do Polski – spadek o 27 proc..

Najczęściej z pomocy assistance korzystaliśmy w Chorwacji, Niemczech, Bułgarii i Grecji. Porównując do zeszłorocznych wakacji, w tych krajach nastąpił wzrost o 6 proc., 14 proc., 13 proc. oraz 3 proc.. Nastąpił również duży wzrost interwencji w Hiszpanii, aż o 30 proc..
W porównaniu do 2015 roku, aż o 70 proc. spadła liczba interwencji na terenie Turcji. Wynika to z faktu, że Polacy, podobnie jak turyści w z innych państw odwrócili się od tego kraju, ze względu na sytuację wewnętrzną i w obawie przed zamieszkami, strajkami czy zamachami terrorystycznymi.

Najdroższa pomoc medyczna udzielona polskim turystom latem 2016 roku
Chiny – 74 855,99 zł – zapalenie wyrostka (hospitalizacja, operacja – laparoskopia).
Słowacja – 34 270,59 zł – problemy w czasie wspinaczki – zła pogoda, niewydolność nerek (transport śmigłowcem).
Australia – 29 387,95 zł – nawrót choroby nowotworowej, wodobrzusze (karetka, hospitalizacja, transport zwłok do kraju).
Indonezja – 17 134,25 zł – potknięcie na skałach koralowych – rozcięta stopa, złamanie śródstopia z przemieszczeniem 3 kości (hospitalizacja, operacja, transport do kraju).
Berlin – 16 805, 90 zł – nagłe zachorowanie, angina (rezygnacja 4 osób z podróży na Kubę).