Podróż z pupilem? Poznaj zasady przewozu zwierząt w samolotach PLL LOT

 

Fot. materiały partnera

Czworonożni przyjaciele również zasługują na wyjątkową podróż. Polskie Linie Lotnicze LOT umożliwiają przewóz psów, kotów lub tchórzofretek na pokładzie samolotu, konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. O czym należy pamiętać, zabierając zwierzaka w podróż samolotem.

W samolotach PLL LOT zwierzęta można przewieźć na trzy sposoby: w transporterze na pokładzie samolotu, w luku bagażowym oraz jako cargo, także w luku bagażowym. Miejsce przewozu zwierzęcia uzależnione jest od jego wagi, wielkości i rodzaju.

Pies przewodnik

Wyjątkiem jest podróż z psem przewodnikiem, którego można zabrać do kabiny pasażerskiej bez dodatkowych opłat i nie musi być umieszczony w transporterze. Ważne jest jednak, by miał na sobie uprząż i był zabezpieczony przed ewentualnym kontaktem z innymi pasażerami. O ile w tym przypadku nie ma ograniczeń wagowych, to pasażer podróżujący z psem przewodnikiem musi zadbać, by jego pupil zmieścił się w przestrzeni fotela w jego nogach.

Przewóz zwierzęcia na pokładzie samolotu

Warunkiem przewozu pupila na pokładzie samolotu PLL LOT jest umieszczenie go na czas całego rejsu w transporterze (lub specjalnej miękkiej torbie do przewozu zwierząt) odpowiednim do jego wagi i rozmiarów. Zwierzę musi być schowane w całości oraz mieć zapewnioną swobodę ruchu, tak żeby mogło w nim stanąć, obrócić się i położyć. Waga zwierzęcia przewożonego w kabinie pasażerskiej wraz z transporterem nie może przekroczyć 8 kg. Ceny za przewóz w tej opcji zaczynają się od 190 zł (na lotach krajowych), 280 zł na lotach krótko- i średniodystansowych po Europie i Bliskim Wschodzie i od 465 zł na trasach długodystansowych (ceny netto). Dokładna opłata widoczna będzie w momencie utworzenia rezerwacji.

Zwierzę w luku bagażowym

Najważniejszą kwestią przy wyborze opcji przewozu zwierzęcia w luku bagażowym samolotu jest zadbanie o jego bezpieczeństwo. Transporter, w którym zwierzę spędzi lot, musi spełniać wymogi określone przepisami IATA Live Animals Regulations (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego). W jednej torbie transportowej dozwolone jest jedno dorosłe zwierzę, wyjątkiem są zwierzęta w wieku do 6 miesięcy, wtedy ich liczba nie może przekraczać trzech na jeden transporter. Transporter powinien być na tyle duży, by zapewnić swobodę ruchu, wentylowany, czysty, szczelnie zamknięty i wyposażony w wodę i jedzenie. Koszt tego rodzaju przewozu waha się od 280 zł na lotach krajowych po 1200 zł na trasach długodystansowych (są to ceny netto, ostateczny koszt rezerwacji widoczny jest w trakcie zakładania rezerwacji).
PLL LOT zastrzegają, że jeśli torba do przewozu zwierząt jest zbyt mała lub nie spełnia wymagań przepisów IATA, pupil może zostać nieprzyjęty na pokład.

Przewóz zwierząt jako cargo

Ta opcja przewozu zwierząt dotyczy przede wszystkim transportu w celach komercyjnych (sprzedaż lub przeniesienie własności) i pociąga za sobą dodatkowe koszty związane m.in. z wymogiem pośrednictwa agencji celnej, których lista znajduje się na stronie Biura Cargo. LOT Cargo świadczy usługi lotniczego przewozu żywych zwierząt na połączeniach krajowych, europejskich oraz międzykontynentalnych. Psy, koty, jednodniowe kurczęta, ozdobne rybki, zwierzęta z ogrodów zoologicznych, jaja wylęgowe, gady, płazy, owady i ptaki są przewożone na pokładach samolotów LOT z zachowaniem najwyższych standardów jakości oraz bezpieczeństwa.

O czym pamiętać przed podróżą

Przed rezerwacją lotu należy sprawdzić przepisy regulujące wwóz i wywóz zwierząt oraz dotyczące dobrostanu zwierząt w kraju docelowym. Najważniejsze informacje dostępne są m.in. w konsulatach poszczególnych krajów. Przed lotem należy przygotować książeczkę szczepień (przeciwko wściekliźnie lub nosówce) oraz aktualne zaświadczenia weterynaryjne o stanie zdrowia zwierzęcia, uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych. Na lotach międzynarodowych wymagany jest także specjalny paszport z opisem m.in. maści, rasy, płci zwierzęcia wraz z numerem mikrochipu lub tatuażu i oczywiście odpowiednio dobrany transporter

Dozwolony jest transport zwierząt w wieku min. 3 miesięcy oraz gdy minęło minimum 21 dni od ostatniego, ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. W przypadku przywozu zwierząt towarzyszących innych niż psy, koty lub fretki, ze względu na złożoność wymagań wwozowych, sugerowany jest kontakt mailowy lub telefoniczny podróżnych z Głównym Inspektoratem Weterynarii.

Zakup usługi przelotu zwierzęcia zależy od aktualnej dostępności, którą sprawdzić można podczas rezerwacji biletu na lot.com lub później, do 12 godzin przed wylotem, w Zarządzaj rezerwacją.

Szczegóły dotyczące opłat za przewóz zwierząt lub szczegółowych wymogów w lotach do różnych krajów znajdują się na stronie PLL LOT https://www.lot.com/mk/pl/podrozuj/specjalne-wymagania/podrozowanie-ze-zwierzetami/zwierzeta-na-pokladzie

Artykuł sponsorowany