Podatkowy nowy ład: na co musi przygotować się branża turystyczna? [PODCAST #33]

nowy ład podatki turystyka

Nowy Ład staje się faktem już od stycznia 2022. Co prawda Senat przyjął poprawkę, która odraczała wprowadzenie zmian w systemie podatkowym w ramach Polskiego Ładu do początku 2023 roku. Jednak w piątek Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy odrzucił pomysł wydłużenia vacatio legis. Oznacza to, że Polski Ład wejdzie w życie już na początku 2022 roku, a wraz z nim m.in. wyższa składka zdrowotna. O tym, co czeka przedsiębiorców w ramach zmian podatkowych rozmawiamy z Justyną Zając-Wysocką, prezes Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych.

Za sprawą Polskiego Ładu dojdzie m.in. do podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Podniesiono też próg podatkowy, do którego obowiązuje stawka PIT 32 proc. z 85 tys. zł do 120 tys. zł. I to w zasadzie tyle jeśli chodzi o pozytywne zmiany. Przedsiębiorców czeka mnóstwo nowych obciążeń, a przyznane ulgi mające je rekompensować niestety w zdecydowanej mierze nie dotyczą branży turystycznej.

Przedsiębiorcy będą odprowadzać składkę zdrowotną liczoną proporcjonalnie do dochodu (9 proc.) oraz, podobnie jak przy umowie o pracę, nie będą jej odliczać. Jednak wyższe koszty zatrudnienia na etat to nie jedyne, co powinno niepokoić przedsiębiorców. “Najgorsze jest to, w jaki sposób napisane są nowe przepisy. Ich nie da się prawidłowo zastosować, zawierają masę błędów, nie ma jednoznacznej interpretacji. To, że będziemy płacili więcej, już wiemy, niestety jest mnóstwo nowych przepisów, co do których nie wiemy, jak prawidłowo je rozumieć” – komentuje Justyna Zając-Wysocka.

RSS https://feeds.acast.com/public/shows/6061d42357ed335bef3b2883

Spotify https://open.spotify.com/show/3kJhLEovsVHpwwrLJ6vG0v

Patreon: https://www.patreon.com/waszaturystyka

Google Podcasts: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9mZWVkcy5hY2FzdC5jb20vcHVibGljL3Nob3dzLzYwNjFkNDIzNTdlZDMzNWJlZjNiMjg4Mw

Apple Podcasts: https://apple.co/31LUJ5A

Stitcher: https://www.stitcher.com/show/waszaturystykapl-podcast