PLL LOT stawiają na równość zawodową kobiet w ramach programu IATA 25by2025

fot. PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT dołączyły do programu IATA 25by2025, który ma na celu zwiększenie zaangażowania zawodowego kobiet we wszystkich obszarach lotnictwa. Inicjatywę 25by2025 popiera 174 firm z branży lotniczej na całym świecie. Badania wskazują, że zróżnicowane i równościowe środowisko pracy przyczynia się do wzrostu przychodów, kreatywności oraz zaangażowania pracowników.

PLL LOT przystąpiły dziś do programu IATA 25by2025, którego celem jest zwiększenie aktywności zawodowej kobiet we wszystkich obszarach lotnictwa. Formalne przystąpienie do tej inicjatywy miało miejsce podczas dorocznej konferencji IATA w Stambule.

Co najmniej 25 proc. kobiet albo zwiększenie udziału kobiet o 25 proc. w poszczególnych specjalizacjach – taki cel stawiają przed sobą uczestnicy zainicjowanego przez IATA programu 25by2025. Obok PLL LOT sygnatariuszami projektu są 174 firmy z branży lotniczej z całego świata.

obecnie kobiety tworzą połowę zarządu PLL LOT i stanowią większość całego zespołu przewoźnika. Z kobiet w pełni składa się dział wsparcia załóg i administracji, a w 84 proc. biuro zarządzania personelem pokładowym. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia w niektórych stereotypowo męskich działach czy obszarach działalności linii: biuro operacji technicznych to tylko 3 proc. kobiet, a w biurze koordynacji technicznej kobiety stanowią 22 proc.

„W 2022 roku licencję pilota liniowego uzyskało 111 mężczyzn i tylko osiem kobiet. Mam nadzieję, że przystąpienie LOT do inicjatywy 25by2025 pomoże zmienić te statystyki na bardziej zrównoważone” – tłumaczy Katarzyna Lewandowska, prezes zarządu PLL LOT.

„Najwyższy czas na zmianę stereotypów i sposobów myślenia o niektórych zawodach lotniczych jako typowo męskich. Zapraszamy panie do kokpitów naszych samolotów, ale także m.in. do roli mechaników czy inżynierów lotniczych” – dodaje Katarzyna Piskorz, członek zarządu ds. korporacyjnych.