Plany promocyjne Saksonii. „W tym roku skupiamy się na Chemnitz jako Europejskiej Stolicy Kultury”
fot. Veronika Hiebl, dyrektor zarządzająca TMGS i Dorothea Schäffler, market manager Czech Republic & Poland.
Polscy turyści kolejny rok z rzędu okazali się najliczniejszą grupą odwiedzającą Saksonię. Nic dziwnego, że na Polsce skupiają się działania marketingowe niemieckiego landu. W tym roku głównym wydarzeniem będzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla Chemnitz i towarzyszące temu imprezy kulturalne. O szczegóły wydarzenia i plany marketingowe na rok 2025 zapytaliśmy Veronikę Hiebl, dyrektorkę zarządzającą Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen i Dorotheę Schäffler, odpowiedzialną za marketing Saksonii w Czechach i w Polsce.
Marzena Markowska: Jak można podsumować wyniki Saksonii jeśli chodzi o polskich turystów?
VH: Cieszy nas bardzo, że Polska po raz kolejny okazała się najlepiej rozwijającym się rynkiem pod względem turystyki przyjazdowej do Saksonii, zarówno pod względem przyjazdów, jak i noclegów. Ten trend utrzymuje się od wielu lat, przynajmniej od roku 2017.
MM: Czy coś się zmieniło na przestrzeni tych lat w charakterystyce polskich pobytów, np. jeśli chodzi o długość pobytu?
VH: Średnio Polacy spędzają w Saksonii 2,6 dni, a więc długość pobytu nieco się skróciła. To tendencja charakterystyczna dla całego rynku, zarówno leisure, jak i podróży MICE, których w Saksonii również jest coraz więcej. W liczbach wygląda to następująco: w roku 2024 Saksonię odwiedziło 112 tys. polskich turystów, co stanowi wzrost o 11 proc. w porównaniu do roku 2023. Liczba noclegów wyniosła ponad 250 tys., co daje wzrost rok do roku o 7,4 proc. Zbliżamy się więc powoli do poziomu 300 tys. noclegów. To wyniki podobne do tych z całego rynku niemieckiego, jeśli chodzi o gości z Polski. Trzeba jednak pamiętać, że wielu turystów z polski to goście jednodniowi, którzy przyjeżdżają do Saksonii na dzień, a nocują w Polsce lub Czechach.
MM: Jak w takim razie mierzyć tego rodzaju pobyty turystyczne?
VH: Dane zbieramy z różnych źródeł. Jesteśmy w kontakcie z atrakcjami turystycznymi, muzeami, rozmawiamy z lokalnymi przewodnikami – to także dobre źródło informacji o ruchu turystycznym. W wielu obiektach Polacy są największą grupą odwiedzających, dotyczy to np. twierdzy Konigstein, Muzeum Porcelany w Miśni czy muzeów podległych Staatliche Kunstsammlungen Dresden – tam Polacy są „number one”.
MM: Czy Pani zdaniem dynamika wzrostu poprawiła się w tym roku, czy pozostaje na tym samym poziomie?
VH: Trudno powiedzieć, by dynamika w tym roku była lepsza, ale pamiętajmy, że jeszcze dwa lata temu rynek turystyczny odbudowywał się po pandemii. Wyniki z roku 2024 traktujemy raczej jako naturalny wzrost. Zauważyliśmy również przesunięcia w zapytaniach, ale to naturalne – rynek zmienia się cały czas. Niektóre z rynków źródłowych są w tej chwili niedostępne, więc konieczne jest szukanie nowych kierunków. Dotyczy to np. wyjazdów religijnych ze względu na niedostępność Izraela. Niemcy i Saksonia skorzystały też na mniejszym zainteresowaniu dalekimi podróżami – w tej chwili turyści szukają raczej bliższych, łatwiej dostępnych destynacji. To wszystko, łącznie z działaniami podejmowanymi przez nasz marketing, miało wpływ na dobre wyniki Saksonii.
Zauważyliśmy jeszcze jedną zmianę w preferencjach polskich turystów odwiedzających Saksonię – coraz częściej przyjeżdżają do nas, by podziwiać naturę. To już nie tylko city breaki do Drezna czy Lipska, to także odkrywanie piękna regionu.
MM: Czego szukają polscy turyści w przypadku takich wyjazdów? Czy wybierają aktywny wypoczynek, np. kajaki, rowery?
VH: Coraz więcej turystów odkrywa mniejsze miejscowości, takie jak Budziszyn czy Freiberg. Popularniejszy staje się też aktywny wypoczynek i zapewne z tego wynika większe zainteresowanie Szwajcarią Saksońską. Dużą rolę odgrywa tu z pewnością jakość zakwaterowania, ale także kwestia cen, które są niższe niż np. w Dreźnie.
MM: Co mogą Panie powiedzieć o zmianach w profilu polskich turystów? Z jakich regionów Polski przyjeżdża ich najwięcej? Czy udało się przyciągnąć turystów z innych obszarów kraju, nie tylko tych nadgranicznych?
VH: Największą grupę turystów rzeczywiście stanowią mieszkańcy regionów nadgranicznych, ze względu na łatwy dojazd. Wiadomo, że najważniejsze będą tu Wrocław, Poznań, także Szczecin i ich okolice. W działaniach marketingowych naszym głównym celem jest sprawienie, by turyści spędzali w Saksonii więcej czasu, zostawali na nocleg, więc próbujemy zainteresować naszą ofertą turystów z dalszych regionów Polski. Wielką pomocą jest dla nas Barbara Klary, która prowadzi prezentacje oferty Saksonii w wielu mniejszych miejscowościach. Aktywnie działamy w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i zwykle otrzymujemy bardzo pozytywny feedback. Poprzez nasze kampanie w social mediach staramy się przyciągnąć nowe grupy turystów – nasz profil na FB rozwija się bardzo szybko, mamy już ponad 50 tys. obserwujących.
MM: Jakie działania marketingowe planujecie na rok 2025?
VH: W dalszym ciągu chcemy aktywnie promować Saksonię poprzez social media oraz Google Aids. W tym roku po raz kolejny pojawimy się na Pikniku nad Odrą i oczywiście będziemy kontynuować współpracę z Barbarą Klary i DZT w Polsce. Organizujemy także „śniadania saksońskie”. Będziemy działać równie aktywnie co zwykle, choć ze względu na mniejsze środki w może nieco okrojony sposób. Przede wszystkim będziemy działać poprzez różne kanały promocji, aby docierać z nią do jak najszerszego grona odbiorców.
MM: Co ciekawego ma do zaproponowania polskim turystom w tym roku Saksonia?
VH: W tym roku skupiamy się na Chemnitz jako Europejskiej Stolicy Kultury. To wielka szansa dla miasta, które – naszym zdaniem – jest klejnotem wciąż czekającym na odkrycie. Z tej okazji przygotowano blisko 160 projektów i ok. 1000 imprez kulturalnych, które odbywać się będą nie tylko w Chemnitz, ale także w 38 innych miejscowościach. To będzie europejski region kultury! Wszystkie wydarzenia będą oczywiście promowane poprzez social media.
Z naszych doświadczeń wynika, że polscy turyści są szczególnie zainteresowani turystyką kulturową, a Chemnitz ma tu wiele do zaoferowania. Z okazji obchodów przygotowano np. wystawę w Saksońskim Muzeum Przemysłu poświęconą historii przemysłowej miasta zatytułowaną „Tales of Transformation”. Otwarta zostanie 25 kwietnia i opowiada o transformacji przemysłowej Chemnitz, ale także m.in. Łodzi czy Manchesteru. Nie od parady mówi się, że Chemnitz to taki niemiecki Manchester.
Innym hitem Europejskiej Stolicy Kultury będzie wystawa prac Edwarda Muncha w Zbiorach Sztuki w Chemnitz pt. „Edward Munch. Strach”. Malarz miał związki z miastem, przyjechał tu, by na zamówienie namalować portret znanej rodziny przemysłowców. Wystawa z pewnością przyciągnie wielbicieli sztuki, ale warto pamiętać, że w Chemnitz znajduje się także bogata kolekcja sztuki nowoczesnej, jedna z największych w Niemczech, którą oglądać można w Gunzenhauser Museum.
Zapraszamy też na festiwal Makers United – święto kreatywności, innowacji, technologii. Każdy może w nim wziąć udział, pochwalić się swoim wynalazkiem i widać, że dla organizatorów rzeczywiście ważne jest włączenie do zabawy publiczności. Miło widzieć, z jakim entuzjazmem podchodzą do tego wydarzeni odwiedzający.
Turyści odwiedzający Saksonię skupiają się głównie na Dreźnie i Lipsku, tym bardziej cieszymy się więc, że w tym roku uwaga wszystkich skierowana będzie na Chemnitz. Otwierające Europejską Stolicę Roku wydarzenie (odbyło się w styczniu) przyciągnęło blisko 80 tys. osób i muszę przyznać, że panowała na nim niesamowita atmosfera.
POWIĄZANE WPISY
18 czerwca 2025
Chorwacki region zaprezentował swoją ofertę w Warszawie
Wspólnota Turystyczna Województwa Ličko-Senjskiego we współpracy z Chorwacką Wspólnotą…
0 Komentarzy3 Minuty
16 czerwca 2025
Lato w Korei Południowej: 6 plaż, które musisz odwiedzić w 2025 roku
Korea Południowa to kraj, który latem przyciąga turystów swoją różnorodnością plaż i…
0 Komentarzy5 Minuty
16 czerwca 2025
Avinash Kanti Teelock nowym dyrektorem Mauritius Tourism Promotion Authority
Avinash Kanti Teelock został nowym dyrektorem Mauritius Tourism Promotion Authority. Do…
0 Komentarzy1 Minuty
13 czerwca 2025
Meklemburgia na dwóch kółkach: rowerowe lato 2025 pełne nowości
Meklemburgia-Pomorze Przednie to raj dla wszystkich rowerzystów. Region ma ponad 2 000 km…
0 Komentarzy5 Minuty
13 czerwca 2025
Rekordowy sezon zimowy w Austrii. Polacy w czołówce zagranicznych turystów
Austria podsumowuje sezon zimowy 2024/2025 z pozytywnym wynikiem. W okresie od listopada…
0 Komentarzy1 Minuty
12 czerwca 2025
Madera przyciąga cyfrowych nomadów
Coraz więcej osób decyduje się łączyć pracę z wypoczynkiem, a tzw. workation, czyli praca…
0 Komentarzy1 Minuty
12 czerwca 2025
Sounds of the Dolomites 2025 już od sierpnia w Trentino
Sound of Dolomites, festiwal muzyki na świeżym powietrzu, odbywa się co roku w Trentino.…
0 Komentarzy1 Minuty
11 czerwca 2025
Trzecia edycja Faster than a Train: 350 kolarzy zmierzy się z pociągiem na Orawie
W najbliższą sobotę, 14 czerwca, Orawa stanie się areną niecodziennego wyścigu: trzecia…
0 Komentarzy2 Minuty
11 czerwca 2025
Costa uruchamia globalny program „Guardians of the Sea”
Fundacja Costa Crociere zainaugurowała międzynarodowy program edukacyjny „Guardians of…
0 Komentarzy4 Minuty