PKS Polonus – lato lepsze o 3 proc.

archiwum PKS Polonus

Liczba pasażerów PKS Polonus w sezonie wakacyjnym wzrosła o prawie 3 proc. W porównaniu do lipca i sierpnia 2015 roku. Rekordowy, bo ok. 50 proc. wzrost frekwencji polski przewoźnik odnotował na trasie do Lwowa.
O ok. 13 proc. pasażerów więcej – w porównaniu do poprzedniego sezonu urlopowego – PKS Polonus przewiózł na kursach nadmorskich. Największe wzrosty miały miejsce na trasach do: Krynicy Morskiej, Władysławowa, Jastrzębiej Góry, Karwi Dębek i Łeby. Dużym powodzeniem cieszył się również nowy, sezonowy kurs do Kołobrzegu.
Latem 2016 roku o ok. 11 proc. zwiększyła się również – względem ubiegłorocznych wakacji – liczba pasażerów podróżujących autokarami PKS Polonus na Warmię i Mazury. Najbardziej obleganymi kierunkami były: Ruciane-Nida, Mikołajki, Giżycko, Ryn i Gołdap.
Jednocześnie PKS Polonus odnotował duże zainteresowanie kursami w polskie góry. Liczba pasażerów wybierających jako wakacyjny cel Kudowę-Zdrój wzrosła o ok. 10 proc., a turystów podróżujących do Krynicy-Zdrój o ok. 8 proc. Z kolei w przypadku trasy Warszawa – Zakopane – Warszawa, frekwencja zwiększyła się względem poprzedniego sezonu wakacyjnego o ok. 7 proc.

Andrzej Padziński, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju PKS Polonus, powiedział: “PKS Polonus zamknął – wbrew pozorom trudny dla całej branży przewozów autokarowych – sezon wakacyjny, osiągając po raz kolejny wyniki znacząco lepsze niż wskaźniki i trendy widoczne w całej branży. Wzrost frekwencji na większości wakacyjnych kursów to zasługa nie tylko strategicznie przemyślanych tras, które cieszą się dużym powodzeniem, ale również akcji promocyjnych i usług dodanych, podnoszących komfort podróży, przy jednocześnie konkurencyjnej cenie biletów. Niemal w każdym tygodniu docierają do nas informacje o zamknięciu kolejnych tras przez innych przewoźników, którzy jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadali wielką ekspansję na rynku przewozów autokarowych. Tym bardziej cieszy nas fakt, że PKS Polonus jako jeden z nielicznych przewoźników podejmuje nowe projekty i otwiera nowe linie komunikacyjne. Oczywiście niektóre z sukcesem, jak też takie, które wymagają modernizacji. Jednak bilans oferowanych przez nas połączeń oraz realizowanych wozokilometrów ma tendencję wzrostową”.

W II półroczu 2016 roku PKS Polonus planuje przede wszystkim ustabilizowanie wprowadzonych do rozkładu jazdy połączeń. Już w październiku 2016 przewoźnik wdroży kolejne rozwiązania rozszerzające możliwości zakupu biletów, pozwalające na lepsze zarządzanie sprzedażą w różnych kanałach dystrybucji.
Ponadto, spółka zakłada, że w ciągu najbliższych 2-3 lat dokupi co najmniej 10 nowych i używanych autokarów wysokiej pojemności. Pozwoli to na zwiększenie udziału pojazdów o pojemności powyżej 57 osób w taborze PKS Polonus do co najmniej połowy posiadanej floty, którą aktualnie tworzy 40 nowoczesnych, komfortowych i bezpiecznych pojazdów, które obsłużą w 2016 roku na trasach krajowych i międzynarodowych około 1 mln pasażerów.

Andrzej Padziński dodał: “Na rynku przewozów autokarowych tylko podnoszenie standardu pojazdów, jakości obsługi oraz podejmowanie nowych projektów i aktywnych działań inwestycyjnych daje szansę na sukces rynkowy w dłuższej perspektywie. Zwłaszcza w branży o trendzie spadkowym, zarówno pod katem liczby przewożonych pasażerów, jak i średnich cen biletów.”