PKL zapraszają Małych Zdobywców Gór do Szczawnicy

archiwum PKL

Już po raz drugi Polskie Koleje Linowe otworzyły dla dzieci i rodziców park edukacyjny na Palenicy w Szczawnicy. Szlak Mali Zdobywcy Gór został zaplanowany tak, by chodząc po górach najmłodsi mogli jednocześnie dowiadywać się ciekawych rzeczy i nabierać chęci do kolejnych wypraw.

W trakcie wędrówki spotkają wielką mrówkę, spojrzą przez „zwierzoskopy” i zjadą ze zjeżdżalni w kształcie wielkiej żmii. Obok figur zwierząt w skali XXL, na szlaku znajdują się specjalnie przygotowane tablice edukacyjne, dzięki którym dzieci i rodzice dowiedzą się więcej o pienińskiej przyrodzie. Elementy edukacyjne zostały rozmieszczone na całej Palenicy, aby zachęcać do rodzinnego spaceru, przy okazji którego można podziwiać widoki i poznawać Pieniny z różnych perspektyw.

Patryk Białokozowicz z Zarządu PKL, powiedział: „Dzieci dość szybko nudzą się chodzeniem po górach, zadbaliśmy więc o to, aby nie zabrakło dodatkowych atrakcji, które zachęca je do spaceru. Dla rodziców bardzo ważne jest z kolei przekazywanie dziecku wiedzy i wzbudzanie w nim ciekawości świata, a szlak Małych Zdobywców Gór daje im taką możliwość.”

Bohaterem, który prowadzi najmłodszych na szlaku przygody jest mieszkaniec Pienin, nietoperz Antek z gatunku podkowiec mały, którego dzieci mogą poznać w specjalnie przygotowanej, bezpłatnej książeczce, dostępnej na dolnej stacji ośrodka PKL w Palenicy.

Patryk Białokozowicz dodał: „W książeczce można znaleźć m.in. ciekawostki i informacje o zwierzętach, które później dzieci spotkają na szlaku. Przeczytamy w niej czym odżywia się niedźwiedź brunatny, dlaczego ma najlepszy węch ze wszystkich ssaków oraz jak zachować się gdy spotkamy go w górach. Dowiemy się czemu jelenie są płochliwe, mimo że mogą ważyć nawet 300 kg i kiedy zaczyna im wyrastać poroże. Poznamy także lepiej nietoperza przewodnika i dowiemy m.in. co wspólnego ma on z podkową.”

Najmłodsi poznają też fakty i ciekawostki dotyczące miejscowej tradycji, historii i zwyczajów – dowiedzą się gdzie w Pieninach były wulkany, skąd pochodzi nazwa Szczawnica i dlaczego flisacy z Dunajca mają muszelki przy kapeluszach.

Patryk Białokozowicz podkreslił: „Gdy przygotowywaliśmy szlak Małych Zdobywców Gór zależało nam by stworzyć miejsce dla całych rodzin, idealne na kilkugodzinny wypad, spędzenie czasu w otoczeniu przyrody i wspólne odkrywanie piękna i tradycji gór. Zgodnie z sugestią rodziców, z którymi się konsultowaliśmy, dążyliśmy do tego by stworzone przez nas miejsce „opowiadało się jak bajkę. Jesteśmy przekonani, że udało nam się osiągnąć ten efekt.”

{gallery}7310{/gallery}