PIT wybrała władze Oddziału Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej

W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze walne zgromadzenie nowo powołanego Oddziału Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej Polskiej Izby Turystyki. Na jego czele stanęła Barbara Czerwińska – Albin

Spotkaniu przewodniczył prezes PIT Paweł Niewiadomski. Na czele OTDiM stanęła Barbara Czerwińska – Albin (BT Czerwiński Travel) obejmując stanowisko prezesa. Poza nią w skład zarządu weszło trzech wiceprezesów: Krzysztof Maziński (BUT Sp. Z o.o. Sp. k.), Jakub Rutkiewicz (“Tax” S.C. Jakub Rutkiewicz, Marta Rutkiewicz) oraz Piotr Wiktorko (Polan Travel).

„Powołanie OTDiM jest odpowiedzią na potrzeby branży. Wśród licznych organizacji funkcjonujących na rynku brakuje takiej, która skutecznie działałaby reprezentując podmioty zajmujące się turystyką dziecięcą i młodzieżową. Obecnie turystyka stoi przed największym kryzysem, jaki wydarzył się w ciągu ostatnich lat, dlatego tak ważne jest, aby wzmacniać działanie PIT we wszystkich jej obszarach” – powiedziała nowa prezes.

„Pomimo tego, że zgodnie z wypowiedzią WHO prawdopodobne jest zbliżanie się końca pandemii koronawirusa na kontynencie europejskim, to dziś turystyka znowu staje przed kolejnymi problemami  – kontynuuje Czerwińska. – Organizatorzy turystyki dziecięcej muszą zmierzyć się z galopującą inflacją, zwiększonymi kosztami prowadzenia działalności i ogromnymi podwyżkami cen paliw. Wiele umów na realizację wyjazdów szkolnych, czy też kolonijnych, zostało podpisanych w ubiegłym roku, w którym ceny były diametralnie niższe. Dziś realizacja tych wyjazdów dla większości organizatorów będzie nierentowna”.

Kolejnym problemem jest wybuch wojny na Ukrainie. Nie bacząc na własne kłopoty, w które wpędziła ich pandemia, branża turystyczna nie tylko stanęła na wysokości zadania i aktywnie wspiera uchodźców, ale również zaoferowała swoją pomoc organizując zbiórki żywności, realizując transport dla uchodźców wojennych, czy też udostępniając im miejsca noclegowe w swoich hotelach i pensjonatach, bardzo często finansując takie działania z własnych funduszy.

Skutkiem obecnej sytuacji jest brak wolnych miejsc noclegowych w niskobudżetowych obiektach noclegowych, na bazie których są realizowane wyjazdy szkolne. Przypomnę, że właśnie rusza sezon wiosennych wycieczek szkolnych. Przychodzą niepokojące informacje, że organizatorzy nie mogą realizować szkolnych wyjazdów, gdyż hotele anulowały rezerwacje z powodu udostępnienia miejsc dla uchodźców, którym zaoferowali schronienie. Wielu z organizatorów obawia się podobnej sytuacji w sezonie wakacyjnym, kiedy będą organizowane kolonie i obozy.

OTDiM stawia przed sobą następujące cele:

  • reagowanie na bieżące problemy podmiotów zajmujących się turystyką dziecięcą,
  • integracja branży, umożliwianie wymiany informacji oraz doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami,
  • współpraca MEN przy projekcie „Poznaj Polskę” oraz innych realizowanych w przyszłości,
  • budowanie wizerunku biura podróży jako solidnego, godnego zaufania partnera przy realizowaniu wycieczek szkolnych i wypoczynku dla dzieci,
  • lobbing w sprawie podtrzymania projektu Bonu Turystycznego.

OTDiM jest drugim po Oddziale Turystyki Przyjazdowej oddziałem branżowym w Polskiej Izbie Turystyki. W najbliższym czasie zostanie powołany Oddział Turystyki Wyjazdowej skupiający zarówno agentów, jak również organizatorów turystyki.

Aerofłot i Rate Hawk wykluczone z Polskiej izby Turystyki