PIT: wspieramy ministra Guta-Mostowego, bez niego trudniej będzie o pomoc dla turystyki

Paweł Niewiadomski, PIT
Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki

Polska Izba Turystyki wystosowała do premiera Morawieckiego i wicepremiera Gowina list wyrażający wsparcie i zaufanie do ministra Andrzeja Guta-Mostowego. Zdaniem PIT ataki medialne na niego nie mają podstaw.

“Polska Izba Turystyki pragnie wyrazić swoje pełne wsparcie i zaufanie do Pana Ministra Andrzeja Guta- Mostowego. Jesteśmy przekonani, że obserwowane od kilku dni ataki medialne na Pan Ministra są niczym nieuzasadnione. Doświadczenie i zaangażowanie w biznesie turystycznym jest jego największym atutem. Od początku kryzysu związanego z COVID-19 zaangażowanie Pana Ministra trzeba ocenić jako ponadprzeciętne. Podkreślamy, że zawsze podczas wielogodzinnych dyskusji i omawiania pomysłów ratunkowych dla branży odniosłem wrażenia zaangażowania Pana Ministra w problemy całej branży bez faworyzowania jakichkolwiek jej segmentów. Jesteśmy przekonani, że to między innymi dzięki zaangażowaniu Pana Ministra zostały wdrożone proponowane przez Polską Izbę Turystyki rozwiązania, które w dużej mierze powstrzymały falę niewypłacalności biur podróży, w tym takie rozwiązania jak uruchomienie Turystycznego Funduszu Zwrotów, odroczenie zwrotu zaliczek na 180 dni, obniżenie limitu gwarancji organizatora turystyki, rozszerzenie zwolnienia z ZUS i postojowego dla szerszych segmentów turystyki i wiele innych.

Zwracamy uwagę, że branża turystyczna jest na granicy zapaści, potrzebne są zdecydowane i dalsze działania ratunkowe dla całej branży. Brak działań niewątpliwie wpłynie na likwidację wielu podmiotów turystycznych, lawinę niewypłacalności skutkujących szkodą dla klientów, likwidację wielu miejsc pracy i depolonizację polskiej turystyki.

Choć w wielu kwestiach z Panem Ministrem Andrzejem Gutem-Mostowym się różnimy, pragniemy podkreślić jego niepodważalne kompetencje i wiedzę w dziedzinie turystyki oraz ogromne zaangażowanie w rozwiązywanie problemów branży.

Liczymy na to, że nieuzasadnione ataki medialne ustąpią i dalej będziemy mogli współpracować z Panem Ministrem w temacie dalszego ratowania polskiej turystyki. Nie wyobrażamy sobie sytuacji branży w najbliższych tygodniach bez osobistego zaangażowania Pana Ministra, jego wiedzy, kompetencji, otwartości i gotowości do dialogu.”

Pod pismem podpisali się Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki i Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i przewodniczący rady Polskiej Organizacji Turystycznej.

Medialny lincz na Gucie-Mostowym. Wiedzieliśmy, że jest przedsiębiorcą, a teraz się oburzamy?