PIT: trzeba jasno określić, czy piloci i organizatorzy mogą działać
Piloci, przewodnicy i organizatorzy turystyki nadal nie wiedzą, czy mogą wykonywać swoją pracę, samoloty nie powinny latać w połowie puste, bo to zaburzy konkurencję – podkreśla Polska Izba Turystyki. Izba przekazała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu swoje uwagi do projektu rozporządzenia.
„Odmrażanie” gospodarki nie uwzględniło branży turystycznej – wynika to jasno z uwag do rozporządzenia Rady Ministrów, przekazanych przez Polską Izbę Turystyki. Trwają obecnie konsultacje tego projektu.
Piloci, organizatorzy wyjazdów, w połowie puste samoloty
Izba podkreśla, że nadal nie wiadomo, czy piloci, przewodnicy i organizatorzy turystyki mają prawo świadczyć usługi. Apeluje też o zniesienie wymogu zachowania pustych miejsc w samolotach, gdyż to nie poprawia w żaden sposób bezpieczeństwa podróżnych, a jedynie generuje koszty. Chce także, aby agenci i organizatorzy mogli nadal ograniczać swoją działalność w galeriach handlowych, by nie ponosić kosztów – do czasu otwarcia granic i przywrócenia turystycznego ruchu międzynarodowego.
Poniżej pełna treść listu:
„w związku z opublikowaniem projektu Rozporządzenia Rady Ministrów z 28.05.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Polska Izba Turystyki wnosi, w trybie roboczym, następujące uwagi:
1. § 15 pkt 8 Rozporządzenia
Przepis ten nastręcza kłopoty interpretacyjne dotyczące możliwości wykonywania działalności gospodarczej ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 79.90.A (działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych) a także w podklasie 79.12.Z (działalność organizatorów turystyki).
Powodem jest brak precyzji w odniesieniu do zawartego w przepisie terminu „impreza” a konkretnie czy termin ten jest tożsamy z definicją „imprezy turystycznej’ określonej w Ustawie z dnia 24 listopada 2017 roku o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz.U. 2017 poz. 2361).
W szczególności dotyczy to oprowadzania grup turystycznych z zachowaniem wszelkich rygorów wynikających z przepisów dotyczących walki z COVID19. Nie widzimy żadnych podstaw do utrzymywania restrykcji dotyczących tych podmiotów gospodarczych, w sytuacji, gdy odmrożona jest organizacja wesel dla nawet 150 osób (w zamkniętym pomieszczeniu) bez konieczności zakrywania ust i nosa. Działalność tych podmiotów w dużej mierze odbywa się na wolnym powietrzu.
2. § 17 pkt 5 Rozporządzenia
Polska Izba Turystyki stoi na stanowisku, że wprowadzenie limitu zajętości miejsc w statkach powietrznych w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze, w liczbie nie większej niż wynosi połowa miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego, nie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów (wprowadzono bardzo restrykcyjne zalecenia dotyczące postępowania przed podróżą lotniczą, w trakcie pobytu pasażera na lotnisku a także inne restrykcje już na samym pokładzie samolotu), i zgodnie z zaleceniami EASA – Europejskiej Agencji d.s. Bezpieczeństwa Lotnictwa nie powinno być wprowadzane.Zastosowanie tych restrykcji doprowadzi jedynie do zaburzenia konkurencji między podmiotami prowadzącego tego typu działalność gospodarczą poprzez uprzywilejowanie zagranicznych linii lotniczych operujących z portów lotniczych usytuowanych w krajach graniczących z Polską. Wnioskujemy o niewprowadzanie tego przepisu.
3. § 19 pkt 1 Rozporządzenia
Polska Izba Turystyki podnosi, że czasowe ograniczenie prowadzenia działalności agentów turystycznych i organizatorów turystyki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w klasie 79.11 i 79.12 powinno być utrzymane co najmniej do czasu otwarcia granic RP i rozpoczęcia lotniczych operacji czarterowych. Działalność tych podmiotów w 98 proc. dotyczy zagranicznej turystyki wyjazdowej.
POWIĄZANE WPISY
2 lutego 2023
Fly.pl: Egipt, Turcja i Tunezja biorą ponad połowę rynku
W styczniu wśród klientów fly.pl, 52,2 proc. rezerwowało wyjazdy do Egiptu, Turcji lub…
0 Komentarzy3 Minuty
1 lutego 2023
Śniadanie biznesowe dla branży z MICE Expert
Grażyna Grot-Duziak działająca pod własną marką MICE Expert zorganizowała śniadanie…
0 Komentarzy1 Minuty
31 stycznia 2023
Wakacje.pl: prezes UOKiK się pomylił, nie wpływamy na wysokość cen
Wakacje.pl S.A. wydały oświadczenie w związku z dzisiejszym komunikatem Urzędu Ochrony…
0 Komentarzy1 Minuta
31 stycznia 2023
UOKiK: Wakacje.pl z zarzutami za mylące ceny
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce Wakacje.pl zarzut wprowadzania konsumentów w…
1 Komentarz3 Minuty
30 stycznia 2023
Travelplanet.pl: w minionym roku wakacje zdrożały o ponad 18 proc. w porównaniu do 2021
Travelplanet.pl przygotował Raport Podróznika na podstawie zarezerwowanych wakacji, który…
0 Komentarzy8 Minuty
30 stycznia 2023
Biura podróży – średnia cena sierpniowa wyższa o ponad 900 zł
W ostatnim tygodniu badanie w biurach podróży w Polsce, średniej ceny imprez wobec cen…
0 Komentarzy3 Minuty
27 stycznia 2023
Najwyższa wieża zamkowa w Portugalii, śpiew i byk
Miasto Beja w regionie Alentejo w Portugalii, słynie z dwóch rzeczy: najwyższej wieży…
0 Komentarzy4 Minuty
27 stycznia 2023
Starożytne pismo i szewc z żelaza w Almodôvar
Dla miłośników historii Portugalii małe miasteczko Almodôvar w regionie Alentejo jest…
0 Komentarzy3 Minuty
27 stycznia 2023
Wakacje.pl nagrodziły swoich pracowników na Dominikanie
Podsumowanie roku 2022 firmy odbyło się w listopadzie na Dominikanie. Wakacje.pl…
0 Komentarzy5 Minuty