PIT przeciwna obecności booking.com na Narodowym Portalu Turystycznym

Jak pisaliśmy w artykule POT ma umowę z booking.com, PIT protestuje, Polska Izba Turystyki, uważa podpisanie przez POT umowy z booking.com, za błąd. Teraz napisała list do prezesa Rafała Szmytke.

Jak piszą w nim autorzy, Polska Izba Turystyki, w odpowiedzi na liczne sygnały członków – przedstawicieli biur podróży turystyki przyjazdowej i hotelarzy, przesłała do Pana Rafała Szmytke – Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej protest, dotyczący zamieszczenia na stronie polska.travel linku przenoszącego użytkownika serwisu na zewnętrzny portal rezerwacyjny booking.com

W wyrażonym stanowisku Polska Izba Turystyki wskazuje niekorzystne aspekty zastosowanego rozwiązania, m.in.:
– naruszenie zasady konkurencyjności
– promowanie „depakietowania” spłycającego pobyt turysty tylko do zapewnienia noclegu
– niespójność z działaniami promującymi Polskę w oparciu o produkty turystyczne
– promowanie rozwiązania pomijającego własne systemy rezerwacyjne hoteli i grup hotelowych
– brak perspektywy na wzrost potencjalnych klientów a jedynie przesuniecie kanału sprzedaży
– sprowadzenie konkurencji pomiędzy obiektami noclegowymi głównie do rywalizacji cenowej
– umożliwienie rezerwacji noclegu poza Polską, bezpośrednio konkurencyjnego dla polskiej oferty
– podejrzenie umożliwienia działań remarketingowych kierowanych do użytkownika portalu polska.travel do ofert hoteli zagranicznych konkurencyjnych z polskimi
– podejrzenie niezabezpieczenia polskiego interesu poprzez umożliwienie stosowania marketingu kierowanego do już pozyskanych klientów w zakresie ofert zagranicznych, konkurencyjnych dla pobytu w Polsce.

Podkreślamy w piśmie, że PIT zdecydowanie jest za stosowaniem nowych technologii ale powinny one zakładać rozwiązania korzystne dla rozwoju turystyki przyjazdowej do Polski, spójne z promocją kraju bogatego w produkty turystyczne, nie zaburzające relacji rynkowych, nie zniechęcające zagranicznych partnerów do rozwijania oferty wyjazdów do Polski.

Stanowisko Izby nie odnosi się bezpośrednio do działalności booking.com jako ważnego uczestnika rynku turystycznego. Wskazuje jedynie, że działalność booking.com nie powinna być w tej formie promowana na Narodowym Portalu Turystycznym, nie powinno mieć miejsca odsyłanie użytkownika portalu polska.travel na zewnętrzny, komercyjny serwis.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center