Pisarze i rysownicy pokażą piękno Portugalii

Strona Sketch Tour Portugal

Przez cały rok 2021 uczestnicy Sketch Tour Portugal Reload będą opisywać i szkicować Portugalię, łączyć krajowe i zagraniczne talenty w całym kraju oraz stymulować przyszłe podróże do różnych miejsc, a także przedstawiać nowe doświadczenia oferowane przez ten kraj. To miejsce, które wita wszystkich I szanuje różnorodność osób je odwiedzających. Jest to kraj sprzyjający współpracy społecznej i zrównoważonemu rozwojowi, gdzie turystyka jest realizowana z myślą o rozwoju naszej planety.

Program SketchTour Portugal Reloads obejmuje trasy, które wiodą przez różnorodne miejsca i krajobrazy wysp oraz kontynentu i które pozwalają łączyć rzeczywistość z fikcją. A wszystko to dzięki narracjom krajowych pisarzy i szkicom zaproszonych do udziału w projekcie rysowników, tak krajowych, jak i międzynarodowych.

Po sukcesie pierwszej edycji w 2017 roku, SketchTour Portugal Reload powróci w 2021 roku i odbędzie się z udziałem dwudziestu rysowników, dziesięciu z Portugalii i dziesięciu z zagranicy: z Hiszpanii, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Egiptu. Wśród zagranicznych twórców szkiców wyróżniają się Lapin, Stefano Faravelli, Ian Fennelly, Simo Capecchi, Nina Johansson i Reham Ali.

11 artystów

Nowością edycji 2021 jest dołączenie do projektu jedenastu czołowych autorów i pisarzy portugalskich, reprezentujących różne pokolenia: Mia Couto, José Luís Peixoto, Dulce Maria Cardoso, Afonso Cruz, Gonçalo Cadilhe, Rui Cardoso Martins, Sérgio Godinho, Marcela Costa, Matilde Campilho, Joel Neto i Jacinto Lucas Pires. Twórcy ci opiszą swój kraj, wzbogacą słowami i narracjami rysunki szkicowników, a także staną się inspiracją dla przyszłych turystycznych wypraw.

Rysunki, film, książka

SketchTour Portugal Reload ma być źródłem powstania ponad pięciuset rysunków, dziesięciu materiałów internetowych, filmu dokumentalnego, wystawy multimedialnej oraz książki, w której znajdą się teksty i rysunki z przedmową Mii Couto. Strona internetowa www.SketchTourPortugal.com będzie na bieżąco aktualizowana o najnowsze rezultaty różnych edycji projektu oraz o bibliotekę pejzaży dźwiękowych, które pomogą stworzyć nowy sposób postrzegania wrażeń i przestrzeni turystycznej poprzez bardziej przystępne treści.

Projekt ma na celu umiejscowienie Portugalii na najwyższych miejscach, jeśli chodzi o cele podróży krajowych i zagranicznych turystów, oraz pokazanie, że kierunek ten jest przygotowany na przyjęcie wszystkich tych, którzy chcą cieszyć się przyrodą, dziedzictwem, kulturą i wieloma innymi atutami, które niezmiennie czynią Portugalię jednym z najchętniej wybieranych kierunków.

Start na Maderze

SketchTour   Portugal Reload  rozpocznie się  w kwietniu na Maderze. Gospodarzami będą  prezes  portugalskiej  organizacji  Turismo  de Portugal, Luís Araújo, francuska rysowniczka Charline Moreau oraz pisarka Marcela Costa.

Drugi etap SketchTour będzie miał miejsce w Algarve i stanowić będzie inspirację dla pisarki Matilde Campilho, gospodarza – rysownika Pedro Loureiro i włoskiego rysownika Simo Capecchi.

Program Alentejo, obejmujący rozległe i zróżnicowane terytorium, będzie miał dwie trasy z udziałem szkicowników Nuno Branco i Marielle Duran (FR), Celeste Vaz Ferreira i Lapin (FR), którym towarzyszyć będą pisarze Rui Cardoso Martins i José Luís Peixoto.

SketchTour przewiduje również dwie trasy przez centrum Portugalii, w których wezmą udział rysownicy Alexandra Belo i Santi Sallés (ES), Margarida Martins i Nina Johansson (SE) oraz pisarze Gonçalo Cadilhe i Afonso Cruz.

Na atlantyckich wyspach Azorach przyroda stanowić będzie natchnienie dla pisarza Joela Neto oraz rysowników Mário Linharesa i Maru Godasa (ES).

W Porto ulice miasta, wybrzeże, dolina Douro oraz wnętrza zostaną uwiecznione przez Paulo Mendesa i Iana Fennelly’ego (Wielka Brytania), którym towarzyszyć będzie pisarka Dulce Maria Cardoso. Na północy, przechodząc przez obszary przygraniczne Trás-os-Montes, Gerês i Minho, obecni będą rysownicy Marco António Costa i Stefano Faravelli (IT), wraz z pisarzem Jacinto Lucasem Piresem.

Ulice, zabytki i nietypowe miejsca Lizbony będą tematem przewodnim dla rysowników Rosário Félix i Reham Ali (EG) oraz dla kompozytora Sérgio Godinho.

#SketchTourPortugal

www.sketchtourportugal.com

Madera, Lizbona i Algarve z tytułami World’s Leading Destinations