Piernikowy Dzierżoniów w Młynie Hilberta

archiwum Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz Miasto Dzierżoniów wraz z partnerami zapraszają na wystawę makiety Piernikowy Dzierżoniów, które powstaje w zabytkowym XIX-wiecznym Młynie Hilberta w Dzierżoniowie.

Już po raz drugi mieszkańcy dolnośląskiego miasta Dzierżoniów założyli fartuchy, zużywając setki kilogramów mąki, miodu, przypraw korzennych i pod okiem specjalistów stworzyli całe swoje miasto w miniaturze.
Szkoły, przedszkola, ośrodki kultury, seniorzy – wszyscy przyczynili się do stworzenia miniaturowej wersji Dzierżoniowa z piernika.

Miejsce nieprzypadkowe Młyn Hilberta – monumentalny obiekt znany wszystkim mieszkańcom miasta jako miejsce pracy wielu członków ich rodzin. Dziś to nowy punkt na turystycznej mapie atrakcji Dolnego Śląska, w którym oglądać możemy w nim w pełni kompletny zachowany w niezmienionym kształcie XIX-wieczny młyn, obrazujący poziom rozwoju techniki młynarskiej z lat trzydziestych XX wieku.

Projekt “Piernikowego Miasta” realizowany będzie już po raz drugi, całe miasto zostało zmodernizowane oraz rozbudowane.

Wystawa Piernikowe Miasto znajduje się w zabytkowym Młynie Hilberta przy ul. Batalionów Chłopskich i otwarta będzie od 7 grudnia do końca lutego 2020 w godzinach 10 00 do 16 00

Uroczysta inauguracja wystawy – 6 grudnia o godz. 17 00.

W czasie przygotowań do projektu zostały ogłoszone 2 konkursy – pierwszy konkurs na logo Piernikowego Miasta- spośród wielu ciekawych prac uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. prof. Wilhelma Rotkiewicza w Dzierżoniowie, wygrał projekt Juliana Palimonka.
Efekty drugiego konkursu – na najlepszą budowlę ogłoszone zostaną 6 grudnia o godz. 17 00