Piękny ślad Apolla na Cyprze

AG

Zachowane po świątyni Apolla Hylatesa kolumny to jedno z najczęściej pokazywanych w folderach i przewodnikach miejsc na Cyprze. Idealne miejsce do zdjęć pamiątkowych. A jednak, nawet w sezonie nie ma tutaj tłoku.

Kiedy jedzie się starą drogą B6 łącząca Paphos z Limassol, najczęściej celem są ruiny starożytnego miasta Kourion. Rozrzucone sana dużym terenie i zwiedzanie ich zajmuje sporo czasu. Często więc turyści rezygnują z jeszcze jednej atrakcji. Piloci grup tez często zapominają o świątyni Apolla. A położona jest bardzo blisko, 2,5 kilometra. Od drogi B6 odchodzi w bok krótka droga dojazdowa prowadząca nas do bramy i kasy biletowej.

Od razu po wejściu widać ruiny sanktuarium wybudowanego w VII wieku p.n.e. Zachowane fragmenty świątyni pochodzą z okolic I wieku (świątynia była wielokrotnie przebudowywana). Sanktuarium zostało zniszczone przez duże trzęsienie ziemi w IV wieku.

Gdy Kourion było ważnym miastem, Apollo był jego patronem oraz bogiem okolicznych lasów.

Obecnie z całego kompleksu zachowały się m.in. fragmenty jednej z bram, ledwo widoczne pozostałości palestry (miejsca ćwiczeń gimnastycznych), dobrze zachowane resztki łaźni.

Do kolumnady świątyni prowadzi dawna droga procesyjna wyłożona kamiennymi płytami, po obu stronach znajdują się resztki dwóch rzędów kolumn doryckich. Spośród kamieni przebija się zieleń roślinności,,jakieś żółte kwiaty. Jeszcze sesja zdjęciowa przy kolumnadzie i czas daje w drogę. Krótka wizyta, ale polecamy wszystkim turystom odwiedającym Cypr.

{gallery}8912{/gallery}